HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Trump Döneminde Amerika’nın İran’a Karşı Düşmanlığı Zirve Yaptı

İslami İran cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Amerikalı yöneticilerin tamamının İran milleti aleyhinde olduğunu ve birinin diğerinden daha habis olduğunu söyledi.

Ruhani, dün akşam medya sahiplerinden bir grupla görüşmesinde, ”Bütün Amerikan yönetimlerinin İran halkı düşmanı olduğunu ama şimdiki Amerikan başkanının öncekilerden daha habis, daha kötü ve daha uğursuz olduğunu’ söyledi.

İslami İran Cumhurbaşkanı, kötülük yanlılarının yenilgisinin İran halkının isteği olduğunu belirterek, onları yenmenin zaruri olduğuna işaretle, ‘siz medya sahipleri düşmanın bugün İran aleyhinde iktisadi ve kültürel psikolojik savaşının olduğu bir durumda ılımlı savaşta daha ağır sorumluluk sahibiniz ve bunu dikkate almalısınız’ dedi.

Aslında Amerika’nın İran’a karşı düşmanlığı İran İslam İnkılabının tarihi ile eşzamanlıdır. İslam İnkılabının İran’da zafere ermesi üzerinden geçen 40 yıl zarfında Amerika’da iktidara gelen her hükümet İran İslam Cumhuriyetine karşı düşmanlığı kendi devlet politikası haline getirmiş ve İslam nazımını durdurmaya çalışmıştır. Amerikalılar aynı zamanda İran karşısında bir kaç amacı gütmekteler ve bu hedeflerin asıl odağı ise İran İslam nizamını devirmektir. Amerikalıların İran karşısında kısa vadeli ve orta vadeli hedefleri de olmuştur ve bu kısa ve orta vadeli hedeflerinin de asıl amacı asıl büyük hedefleri İslam nizamını devirmek amacına ulaşmaktı.

Son 40 yılın olayları ve gelişmeleri gözden geçirmek bu 40 yıl içinde İran halkının asıl düşmanının Amerika olduğunu gözler önüne sermektedir. Bu süre içinde Amerikalılar İran İslam Cumhuriyeti nizamına darbe indirebilmek için ellerindeki tüm siyasi, iktisadi, güvenlik, askeri ve propaganda imkanlarını en üst düzeyde kullanmışlardır. Fakat her defasında İran halkı, devleti ve liderliğinin üstün tedbir, dirayet ve zekası sonucu bu komplolarında yenilgiye uğramışlardır.

8 Yıllık savaş, muhtelif ekonomik yaptırımlar, siyasi baskılar, hedefli terörler, uluslararası çevrelerde İran’a karşı engeller oluşturmak, İran’a karşı medya savaşı başlatmak, İran’ı bölge barış ve güvenliğini ihlal eden bir ülke olarak tanıtmaya çalışmak tüm bunlar şimdiye kadar Amerika’nın İran karşısında izlediği taktikler olmuştur. Ve İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Seyyid Ali Hamanei’nin tabiriyle, “İran İslam Cumhuriyeti son 40 yıl içinde tüm olaylar ve aşamaları tedbir, dirayet ve kudretle geride bırakmıştır ve şimdiki aşamayı da gerekli tedbir ve kudretle geride bırakacak, kendi ilerlemesini sürdürecektir.”

Donald Trump’ın ABD başkanlığına gelmesi İran İslam Cumhuriyetinin 40. Yıl dönümüne rastlamıştır ve bu dönemde Amerika’nın İran devleti ve halkına karşı düşmanlığı, husumeti zirve yapmış bulunuyor.

Trump yönetiminin İran’a karşı düşmanlığı, komplo ve takın9tısı artık doruğa çıkmış ve bir başka ifadeyle Amerikan yönetiminin İran İslam Cumhuriyetine karşı şimdi tutumu “Ya herkes veya hiç kimse” şeklinde kendini göstermiştir. Yani İran’a karşı tüm dünyayı kendi yanına almak için elinden gelen her türlü oyun, baskı ve hileye baş vurmaktadır.

Trump yönetiminin, İranla olan nükleer anlaşma KOEP karşısındaki tutumu, İran’a karşı muhtelif yaptırımlar uygulaması, bu yönetimin siyonist İsrail rejimi ve bazı arap rejimleri ile birlikte İran’a karşı yakın işbirliği içine girmesi Trump yönetiminin İran karşısındaki düşmanca siyasetlerinin ana hatlarını oluşturmakta. Trump’ın muhtelif konuşmalarında, İran’ın kendi bölgesel siyasetlerini değiştirmesi zarureti gibi kavramların sürekli tekrarlanması ise bir vehim ve hayalden öteye gitmemekte ve İran İslam cumhuriyeti son 40 yıl boyunca büyük bir iktidar, kudret ve kararlılık sergileyerek halı hazırda kendi gücünü zirveye ulaştırmış bulunmaktadır.

İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Hamanei geçtiğimiz günlerde ülke yetkilileri ve müdürlerine verdiği iftar yemeğinde yapmış olduğu konuşmada ilahi sünnet uyarınca düşman’ın yenilgiye uğratılacağı konusuna en ufak bir tereddüt etmemek gerektiğini bildirerek, ABD’nin şimdiki başkanının kaderinin kendi geçmişleri Buş ve Reygan’dan farklı olmayacağını ve Trump’ın da onlar gibi tarih çöplüğünde kaybolacağını bildirdi.

Trump yönetimi de dahil Amerikan hükumetlerinin İran İslam Cumhuriyeti düzenine karşı husumet ve düşmanlığının temelinde, İran’ın bağımsız kimliği ve Amerika’nın iradesi dışında bir aktör olma yolundaki hareketi var ve bugün İranlı gençlerin gayret ve çabaları sonucu İran İslam Cumhuriyeti muhtelif alanlarda kendinden üstün, parlak bir performans göstermiştir. Özellikle savunma alanında artık İran bölgenin bir numaralı füze gücüne çevrilmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2022 (16) içerik yüklenmiştir.