HaberlerKuzey AmerikaUzakdoğu

Trump, Kuzey Kore ile ‘uygun şartlar altında’ görüşmeye açık

Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in’in ofisinden yapılan açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore ile ‘uygun zamanda, doğru koşullar altında’ görüşmeye açık olduğunu aktardığı belirtildi.

Moon’un ABD’li mevkidaşıyla yaptığı görüşmenin ardından Mavi Saray’dan yapılan açıklamada, Trump’ın Moon’a Kuzey Kore ile görüşmeye açık olduğunu söylediği bildirildi.

Buna göre, Kuzey Kore ile Güney Kore arasında 2 yıl sonra ilk kez gerçekleşen görüşmelerin ardından Trump, iki ülke görüşmeleri sürdüğü sürece askeri faaliyetlerde bulunulmayacağını da kaydetti.

Öte yandan, gelecek ay Güney Kore’nin Pyeongchang kentinde düzenlenecek olan 2018 Kış Olimpiyatları’na katılacak ABD’li heyete, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in önderlik edeceği açıklandı. AFP’ye konuşan bir Beyaz Saray yetkilisi, Pence’in bu adımının ‘ABD’nin Kore yarımadasındaki varlığını pekiştirme amacı taşıdığını ve Kuzey Kore rejimine açık bir sinyal olduğunu’ söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, yeni yıl konuşmasında, Güney Kore’deki 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’na heyet gönderilebileceğini belirterek bu konuda Seul ile görüşmelere açık olduklarını ifade etmişti. Güney Kore de olimpiyatlar öncesinde Kuzey Kore’ye üst düzey görüşme teklifinde bulunmuştu.

Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki bu diplomatik yakınlaşma neticesinde iki ülke arasında 2016’dan bu yana kapalı olan iletişim hattı yeniden açılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.