HaberlerKuzey Amerika

Trump, NATO’yu tehdit etti

ABD Başkanı Donald Trump, NATO üyelerinin GSYİH’nin yüzde 2’si kadar savunma harcaması hedefini 2024 yılı yerine hemen şimdi gerçekleştirmesini talep etti.

Diplomatik kaynaklara göre ABD Başkanı Donald Trump NATO zirvesinde diğer liderlere ”ABD, Avrupa’yı sübvanse edebilmek için cebinden fazladan on milyarca dolar ödüyor. Tüm üyeler 2024’e dek GSYİH’nin en az yüzde 2’sini savunmaya harcama sözünü hemen şimdi yerine getirmeli ve bu oran nihayetinde yüzde 4’e çıkmalı” dedi.

Trump’ın bu talebinin ardından, NATO zirvesinde liderler acil toplantı düzenledi. Trump ”ABD’yi NATO’dan çıkarabilirim, ama buna gerek yok, harcamaları artırmayı kabul ettiler” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın NATO’dan çıkma gibi tehditlerle diğer liderleri savunma harcamalarını hemen şimdi artırmaya ikna ettiği açıklamasına Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan yalanlama geldi.
ABD Başkanı’nın ardından basın toplantısı düzenleyen Macron, ”Dün çok ayrıntılı bir zirve sonuç bildirisi yayımladık. 2024’te yüzde 2 hedefini teyit ediyor. Hepsi bu” diye konuştu.

Macron, Trump’ın talep ettiği gibi NATO üyelerinin savunma harcamalarını GSYİH’nin yüzde 2’sinden 4’üne çıkarması hedefinin konulmasının ‘iyi bir fikir olduğuna inanmadığını’ da dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.