HaberlerKuzey Amerika

Trump, önümüzdeki ay “asrın anlaşması”nı açıklayacak

Siyonist İsrail gazetesi Yediot Aharonot dün Pazar günü, ABD başkanı Donald Trump’ın önümüzdeki ay Filistinliler ile İsrail arasında “asrın anlaşması” planının açıklayacağını bildirdi.

İRNA’nın verdiği habere göre ABD Başkanı Donald Trump’ın damadı Jared Kushner ve Trump’ın Uluslararası Müzakereler Özel Temsilcisi Jason Greenblatt’ın Beyaz Saray’ın müttefiklerine bu planla ilgili bilgi verdiler.

Amerika’da Trump’ın Başkan seçilmesi ile birlikte Amerika’nın Filistin’e karşı düşmanca siyasetleri ve hareketleri daha geniş ve aynı zamanda daha tehlikeli boyutlar kazandı. Asrın Anlaşması adı ile Trump’ın komplocu planının gündeme gelmesi Amerika’nın Filistinlilere karşı geniş çaplı entrikalarının derinliğini gözler önüne serdi. Bölgenin siyasi çevreleri ve kamuoyuna göre, Asrın anlaşması Filistin meselesinin tamamen yok edilmesi bağlamında gündeme gelmiştir.

Amerika’nın Filistin’e karşı işte bu yeni planı çerçevesinde Başkan Donald Trump 6 Aralık 2017 tarihinde işgal edilen Kudüs kentini sahte siyonist rejimin başkenti olarak ilan etti. Trump ayrıca Amerikan büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşıma kararını da açıkça beyan etti. Bu mesele Filistin halkı ve uluslararası tepkilere ve kınamalara sebep oldu.

Amerika başkanı Donald Trump’ın Filistin krizini tamamen siyonist rejim lehine tamamlama bileşenleri dikkate alındığında bu kararın, Filistin ülkülerinin yok edilmesi ve Filistin dosyasının siyonist rejim lehine kapatma bağlamındaki Amerika’nın en tehlikeli planı olduğu anlaşılıyor.

Amerikalı yetkililerin bu planına göre Arap ülkelerin siyonist rejim ile ilişkileri normalleşirken Filistinli mültecilerin kendi ana vatanlarına geri dönüş hakkı ortadan kaldırılıp Filistinli esirlerin konusu göz ardı edilmiş ve Filistinlilerin Kudüs ile ilgili hakları tamamen çiğnenmiştir. Tüm bunlar dünya kamuoyunun geniş tepkisini beraberinde getirdi. Fakat Amerikalı yetkililer yapılan itirazlara aldırmadan Filistin’e karşı komplolarına devam ettirmektedirler.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Mayıs 2022 (28) içerik yüklenmiştir.