HaberlerKuzey Amerika

Trump petrol fiyatlarının yüksek olmasından OPEC’i sorumlu tuttu

ABD Başkanı Donald Trump, petrol fiyatlarının yüksek olmasından Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünü (OPEC) sorumlu tuttu.

Trump, sosyal paylaşım sitesi Twitter’dan yaptığı açıklamada, petrol fiyatlarının çok yüksek olmasına dikkati çekti.

“Petrol fiyatları çok yüksek, arkasında yine OPEC var, bu iyi değil.” ifadesini kullanan Trump, nisan ayında da OPEC’i petrol fiyatlarını suni olarak yükseltmekle itham etmişti.

OPEC, petrol fiyatlarını önemli ölçüde düşmesinin ardından Kasım 2016’da üretimi kısma kararı almıştı. Birkaç kez uzatılan üretim kısma anlaşması, bu yılın sonuna kadar devam edecek.

Bu arada alınan haberlere göre Brent petrolün varil fiyatı, Kasım 2016- Haziran-2018 arasında yaklaşık yüzde 50 değer kazandı. Suudi Arabistan ve Rusya’nın petrol fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle üretim artışına gitme konusunda görüşme yaptığı da biliniyor.

OPEC ve OPEC harici ülkelerin bakanlarının 22-23 Haziran’da Viyana’da bir araya geleceği toplantıda, üretime yönelik kararın kesinleşmesi bekleniyor.

B arada Reuters ajansı Trump’ın nükleer anlaşmadan çıktığını bildirmesinden bir gün önce verdiği haberde, ABD hükümetinden üst bir yetkilinin Arabistan’la telefon görüşmesinde, petrol fiyatlarının sebatı için İran petrol ihracatından doğacak boşluğu Arabistan’ın doldurmasına yardımcı olmasını istediğini’ bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (18) içerik yüklenmiştir.