HaberlerİranOrtadoğu

Trump siyaset alanını sebze-meyve pazarıyla karıştırdı

İran İslami Şura Meclisi Başkanı, bugünkü açık oturumda yaptığı bir konuşmada ABD Başkanı Donald Trump’ın ifadelerine işaret ederek, önemli değerlendirmelerde bulundu.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, bugünkü açık oturumda yaptığı bir konuşmada ABD Başkanı Donald Trump’ın ifadelerine işaret ederek, “Trump’ın son iddiaları bir taraftan tamamen tutarsızken öte yandan da bayağı karmaşık ve tuhaftı. Trump ABD’nin bölgedeki gelişmelere yönelik aldığı son kararlarını açıkladı fakat belli ki siyaset alanını yanlışlıkla bir tür heyecan verici psikolojik sorun ile karıştırmıştır ancak bu bizim pek de önemsediğimiz bir konu değil” diye konuştu.

Trump’ın bir nevi hüsnü kuruntuya kapılmasının İran için sorun oluşturmadığını da kaydeden Laricani, sözlerini şöyle sürdürdü: Halihazırda İran karşıtı yaptırımlardan bahsettiğinde bile problemlerin çözülmesi amacıyla müzakere yapılması gerektiğini iddia ediyor. Bu ifadeler ise o kadar acemidir ki Trump’ın siyaset alanını sebze-meyve pazarındaki tartışmalarla karıştırdığını gözler önüne seriyor; yıllar boyu yapılan zorlu müzakereler neticesinde oluşan nükleer anlaşmayı herhangi ahlaki bir değere bakmaksızın çiğneyen birisi nasıl yeniden kendisine güvenmemizi bekliyor ki?

Meclis Başkanı konuşmalarına şunları da ekledi: Siyaset alanı akılcı hesaplamaların öne çıktığı bir alandır nezaketsiz siyasi davranışların ocağı değil. ABD, İran milletinin Ayetullah Hamanei’nin liderliği sayesinde bu ülke ile İsrail’in karşısında dimdik durduğu konusunda emin olmalı.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.