ArabistanHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Trump: Suudi Arabistan, petrol üretimini arttırmayı kabul etti

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan kralı ile petrol üretimini arttırmak için istişarede bulunduğunu duyurdu, ancak Suudi resmi haber ajansı bu haberi doğrulamış değil.

Fars Haber Ajansı’nın haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump attığı twitinde Suudi Arabistan Kralı Selman’ın bu ülkenin petrol üretimini yaklaşık 2 milyon varil daha artırmasına ilişkin talebini kabul ettiğini duyurdu.

İran ve Venezüella’dan petrol alımını engelleme peşine düşen ABD Başkanı Donald Trump, bu durumda oluşacak açığı dengelemek için petrol üretimini artırmasını istediği Suudi Kralı Selman’dan olumlu yanıt aldığını duyurdu.

Trump bu bağlamda şöyle bir twit attı: ” Suudi Arabistan Kralı Salman ile konuştum. Ona, İran ve Venezüella’daki karışıklık ve işlevsizlik yüzünden Suudi Arabistan’dan farkı kapatmak için petrol üretimini belki 2.000.000 varile kadar yükseltmesini istediğimi açıkladım… Fiyatlar çok yüksek! Kral kabul etti!”

Suudi Arabistan resmi haber ajansı ise Trump’ın bu açıklamasına gösterdiği tepkide, bu ülke kıralı ve ABD Başkanı arasında gerçekleşen telefon görüşmesinde, petrol piyasasında istikrarın korunması ve uluslararası ekonomi kalkınması için çabaların devreye sokulması zaruretine ve petrol üreten ülkelerin petrol arzındaki olası her türlü açığı kapatmaya yönelik çabalara vurgu yaptıklarını bildirdi.

OPEC üyeleri en son toplantıda bu örgüt tarafından belirlenen üretim tavanına uyulması konusunda mutabık kalırken, Trump, Kral Selman’ın petrol üretimini 2 milyon varil artırmayı kabul ettiğini iddia etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2022 (24) içerik yüklenmiştir.