ArabistanHaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Trump-Suudi ekseni İran petrolüne karşı harekete geçti

ABD Başkanı Donald Trump geçen cumartesi attığı bir tweet dolayısıyla Suudi Arabistan Kralı’nın petrol fiyatlarının dünya piyasasında gayet yüksek olduğunu kabul ederek bu ülkeye ait petrol üretimi seviyesini günde 2 milyon varile dek yükseltmeye karar verdiğini iddia etti.

İran petrolünün dünya piyasasında epey etkili olduğunu da itiraf eden Trump sözü geçen tweette, “Kral Selman ile konuşup İran ile Venezuela’daki sorunlardan ötürü üretim açığını kapatmak için bu ülkeye ait petrol üretimi seviyesini gündelik 2 milyon varile kadar arttırımalarını talep ettim” ifadelerine yer verdi.

Blumberg’in haberine göre, Beyaz Saray ile Suudi Arabistan Resmi Haber Ajansı yayınladıkları ayrı ayrı bildirilerde ABD Başkanı ile Suudi Arabistan Kralı’nın petrol üretimi açığını kapatma konusunu ele aldıklarını açıkladılar ancak sözü geçen olası artışın seviyesi konusunda henüz detaylı bir bilgi paylaşılmamıştır.

Mayıs ayında nükleer anlaşmadan çekilmeye karar veren Donald Trump İran petrolüne karşı harekete geçip Kasım ayına dek İran’ın petrol üretimi seviyesini sıfıra düşürmeye çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.