HaberlerLatin AmerikaUzakdoğu

Trump ve Kim Jong-un tarihi zirvede bir araya geldi

ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, Singapur’daki tarihi zirvede ilk kez bir araya geldi.

Görüşme öncesinde ABD Başkanı Trump ile Kuzey Kore lideri Kim, zirvenin yapıldığı Singapur’un Sentosa Adası’ndaki Capella Otel’de kameralar karşısında el sıkıştı.

Yerel saatle 09.00 civarında ABD ve Kuzey Kore bayraklarının önünde tokalaşarak objektiflere poz veren iki lider, daha sonra baş başa görüşmeyi yapacakları odaya beraber geçti.

Görüşmenin yapıldığı odaya gelişlerinde bir kez daha kameralara poz veren Trump ile Kim, basın mensuplarına kısa açıklamalar yaptı.

Zirvede olmaktan dolayı iyi hissettiğini belirten Trump, “(Kim ile) Çok önemli bir görüşme yapacağız.” dedi.

Kim ise “Buraya gelmek kolay olmadı. Engeller vardı ancak bunları aşarak buraya geldik.” ifadelerini kullandı.

Beyaz Saray’dan dün açıklanan programda, yaklaşık 45 dakika sürmesi öngörülen ilk görüşmenin Trump ile Kim arasında sadece birer tercüman eşliğinde yapılacağı belirtilmişti.

Söz konusu baş başa görüşmenin ardından 1,5 saat sürmesi beklenen heyetler arası temaslara geçileceği ve daha sonra da çalışma yemeği yenileceği bildirilmişti.

Bu arada ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Donald Trump ile nükleer silah sahibi Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un arasındaki tarihi zirvenin arifesinde ABD’nin sadece, Kuzey Kore’nin “tamamen nükleerden arındırılması” seçeneğini kabul edebileceğini zira bunun Kuzey Kore için iyi bir sonucunun olacağını ileri sürerken buna karşılık ABD’nin ‘eşsiz’ güvenlik garantileri sunacağını söyledi.

Daha önce iki defa Kuzey Kore’ye giderek, Kuzey Kore lideri Kim’le görüşen Pompeo, 12 Haziran Salı günü yapılacak tarihi zirve öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Açıklamasında, nükleer silahtan arınmanın “Kuzey Koreli insanlar için daha parlak ve daha iyi bir geleceğe” yol açacağını ileri süren Pompeo, bu garantilerin “ABD’nin daha önce sağlamayı istediğinden farklı ve benzersiz” olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Ekim 2022 (21) içerik yüklenmiştir.