Haberler

Trump’ın ABD’deki ırkçılık heykelinin kaldırılmasına öfkesi

Eski ABD başkanı, ülkedeki ırkçı sembolün komutanlarından birinin heykelinin kaldırılmasını protesto etti ve ”Eğer o, Afganistan’daki savaşın komutanı olsaydı ABD’nin yıllar önce savaşı kazanacağını” iddia etti.

Amerika’nın Virginia eyaletinin başkenti Richmond’da, İç Savaş dönemi komutanlarından kölelik yanlısı Robert E. Lee’nin heykeli çarşamba günü kaldırıldı.

Heykelin kaldırılmasına yönelik talepler, geçen yıl ırksal adaletsizliğe karşı protestoların başladığı dönemde daha da artmıştı.

ABD’de İç Savaş’ta, kölelik yanlısı konfedere güçler için çarpışan General Robert E. Lee’nin yaklaşık 6,5 metre yüksekliğindeki bronz heykeli 1890 yılından bu yana, bazı güney eyaletlerinin oluşturduğu Konfedere Devletler’in başkenti olan Richmond’daki Monument Avenue’da (Anıt Caddesi) sergileniyordu.

Irkçılık karşıtı protestolarda hedef olan bu tür semboller, bazı kesimler tarafından, güney eyaletlerinin geçmişini temsil ettiği gerekçesiyle hala savunuluyor.

Virginia Anayasa Mahkemesi, geçen hafta aldığı kararda, Vali Northam’ın heykeli kaldırma yetkisi olduğu hükmüne vardı. Heykelin kaldırılmasına yönelik girişimlere, geçen yıl bölgedeki bazı gruplar ve General Lee’nin akrabaları tarafından dava açılmıştı.

Son 6 yıl içinde Amerika genelinde kölelik yanlısı Konfederasyon döneminden kalma ve beyaz ırkın üstünlüğünü savunma amaçlı kullanılan 300’den fazla sembol kaldırıldı. Buna benzer 2 binden fazla sembol ise hala yerlerinde duruyor.

Fars Haber Ajansı’na göre, eski ABD Başkanı Donald Trump, “Robert Lee” heykelinin kaldırılmasını kınayan bir açıklamada, “bu güzel bronz heykelin kaldırılmasının” Amerikan kültürünün “aşırılık yanlıları tarafından yok edildiğinin” bir işareti olduğunu vurguladı. 

Sözkonusu kölelik yanlısı komutanı öven Trump, “savaşın sona ermesinden bu yana belki de en büyük birleştirici güç olarak hatırlanması gerektiğini  ancak heykelini parçaladılar, üç parçaya böldüler ve depoya götürdüler.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Mart 2023 (11) içerik yüklenmiştir.