DünyaHaberler

Trump’ın eski kampanya yöneticisi 8 iddiadan suçlu bulundu

ABD başkanı Donald Trump’ın seçimler öncesindeki kampanya yöneticisi Paul Manafort, çıkarıldığı mahkemede jüri tarafından sekiz iddiadan suçlu bulundu.

Başkent Washington’a komşu Alexandria kentinde görülen dava, Rusya soruşturmasını yürüten özel savcı Robert Mueller açısından yargıda elde edilen önemli bir kazanım olarak değerlendiriliyor.

Manafort davasının sonucu aynı anlarda Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in sekiz suçlamadan suçlu bulunduğu dava sonucuyla neredeyse aynı anda açıklandı.

Kararın hemen ardından West Virginia eyaletinde uçaktan inişte kısa bir açıklama yapan Başkan Donald Trump, “davanın doğrudan kendisiyle bağlantısı olmasa da” Manafort’un iyi bir insan olduğunu, geçmişte eski Başkan Ronald Reagan’a ve Cumhuriyetçi Başkan Adayı Robert Dole’a hizmetleri olduğunu söyledi. Manafort’un seçim öncesi Rusya’yla işbirliği yaptığı iddialarını da reddeden Trump, “Bu soruşturma önce Rusya’yla işbirliğini inceleme amaçlı başladı, şimdiyse bir cadı avına dönüştü” diye konuştu.

Manafort davasının sonucu aynı anlarda Trump’ın eski avukatı Michael Cohen’in sekiz suçlamadan suçlu bulunduğu dava sonucuyla neredeyse aynı anda açıklandı. Cohen de gerek seçim kampanyası finansmanında usulsüzlükle ve Trump’la cinsel ilişkide bulunduğunu iddia eden iki kadına “sus payı” ödenmesiyle suçlanıyordu.

Jüri üyeleri dört gündür gerek vergi, gerek banka dolandırıcılığı suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Manafort davasında bir sonuca ulaşmaya çalışıyordu.

Manafort 2016 seçimlerinin önemli bir kısmında Donald Trump’ın kampanyasının yöneticiliğini yürüttü.

Manafort’un avukatı Kevin Downing çıkışta yaptığı açıklamada, müvekkilinin karardan büyük hayal kırıklığı duyduğunu ve elindeki seçenekleri değerlendirdiğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Şubat 2023 (17) içerik yüklenmiştir.