HaberlerKuzey Amerika

Trump’ın İran’la ilgili dengesiz açıklamaları sürüyor

Amerikan başkanı Trump, dün gece yaptığı gülünç açıklamada, ABD’nin nükleer anlaşmadan çıkmasının İran’ın farklı bir ülkeye dönmesine neden olduğunu iddia etti.

Amerikan başkanı, Kansas eyaletinde yaptığı açıklamada, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasıyla, İran’ın bölgedeki faaliyetlerinin azaldığını ileri sürdü.

Trump, daha önce yaptığı açıklamada da, Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasından sonra İran’ın bölgedeki faaliyetlerinin azaldığı ve davranışlarının değiştiğini ileri sürmüştü.

Amerikan başkanı 8 mayıs tarihinde nükleer anlaşmadan çıktığını bildirmiş ve İran’a yönelik yaptırımların başladığını ilan etmiş ve bütün ülkelerden de Amerika’nın İran’a yönelik kanunsuz yaptırımlarına bağlı kalmasını istemiş olsa da, başta Rusya ve Çin olmak üzere Avrupa Birliği ülkeleri ve Türkiye gibi ülkeler Amerika’nın bu talebinin kabul edilemez olduğunu zira nükleer anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi’nin onayını almış bir anlaşma olduğunu bildirmişlerdir.

Bu arada İran’ın bölgede ABD ve diğer dış güçlerin desteğindeki teröristleri ortadan kaldırmadaki rolü ve bölgenin güvenliği ve sebatının sağlanmasındaki konumu da dünyaca takdir ediliyor. Bu durum ise Amerika ve ırkçı İsrail başta olmak üzere onların bölgedeki işbirlikçisi kukla rejimlerin rahatsızlığına neden oluyor.

Başa dön tuşu
Bugün 18 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.