HaberlerKuzey Amerika

Trump’ın Kuzey Kore’de füzesiz askeri geçit törenine tepkisi

Amerika Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore’de nükleer başlık taşıyan füzesiz askeri geçit törenine tepki gösterdi.

Pazar günü konu hakkında bir twit atan Donald Trump şöyle yazdı: Kuzey Kore yenilerde bu ülkenin 70. bağımsızlık yıldönümü kutlamalarında düzenlediği askeri geçit törenini her zamankinden farklı olarak nükleer füzelerini göstermeden düzenledi ve bu, barış ve iktisadi kalkınma geçit töreniydi.

Gözlemciler, Kuzey Kore nükleer füzelerini bu törenden kaldırmakla Trump’a nükleer silahsızlanma sözüne bağlı oldukları mesajını vermek istediğini belirtiyor.

Kuzey Kore silahlı kuvvetlerinin bu ülkenin 70.bağımsızlık yıldönümü dolaysıyla düzenlenen kutlamada askeri geçit töreni Pazar günü ve bir çok ülkenin temsilcileri huzurunda düzenlendi. Bu törende geçmiş yıllardan farklı olarak Kuzey Kore lideri Kim Jong Un konuşma yapmadı, balistik füzeler de yoktu.

Bundan önce Kuzey Kore silahlı kuvvetleri 8 Şubat 2018’de ordunun kuruluş yıldönümü dolaysıyla düzenlediği askeri geçit töreninde nükleer başlık taşıyan balistik füzelerini de göstermişti.

Son tören ise Amerika ile Kuzey Kore arasında yürütülen Kore yarımadasını silahsızlandırma müzakereleri ciddi engellere takıldığı bir sırada düzenlendi.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (30) içerik yüklenmiştir.