HaberlerİranOrtadoğu

Trump’ın Müzakereyi Ne Kadar İstediğini Göstermesi Gerekiyor

İran devlet televizyonunda canlı yayında açıklamalarda bulunan Hasan Ruhani, ABD’nin yaptırımları devam ederken bu ülkeyle müzakerelerin bir anlamı olmayacağını belirtti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD Başkanı Donald Trump’ın ön koşulsuz görüşme teklifinin gelecek seçimlerde Amerikan kamuoyunu etkilemek ve İran’da karışıklık çıkarmaya yönelik olduğunu ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Yaptırım uygularken müzakereye davet etmenin bir anlamı yok. Müzakere için şartımız karşı tarafın sadakatini göstermesi ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerine geri dönmesidir.” dedi.

İran’ın her zaman müzakereye vurgu yaptığını ve bunun örneğinin de nükleer anlaşmada görüldüğünü belirten Ruhani, “Müzakerenin temeli sadakattir, masayı terk edip yaptırım uygulayan biriyle nasıl müzakere edeceğiz” diye konuştu.

“Bugün tekrar müzakere çağrıları yapan kişi Paris antlaşmasından birçok uluslararası antlaşmaya kadar hiçbir taahhüttü yerine getirmemiş ve bu antlaşmalardan ayrılmış birisi” şeklinde konuşan Ruhani, Trump’ın müzakereyi ne kadar istediğini göstermesi gerektiğini vurguladı.

Ruhani, “Amerika yönetimi hazırsa biz de onlardan 1953’ten bu yana İran’ın alacaklarını almaya hazırız” dedi.

Amerika Başkanı Donald Trump’ın İran’a yönelik koşulsuz müzakere teklifinin psikolojik savaş taktikleri içerdiğini söyleyen Hasan Ruhani, Trump’ın söz konusu teklifinde samimi olmadığını ve İran halkını tahrik etmeye çalıştığını söyleyerek; “Biz her zaman müzakereye açık bir hükümet olduk ve daha öncede Amerika ile müzakerelerimiz oldu. Ancak Sayın Trump tek taraflı olarak antlaşmadan ayrıldı. Amerika’nın nükleer antlaşmaya dönmesi ve taahhütlerini yerine getirmesi durumunda tekrar müzakereye başlayabiliriz” dedi.

İran’ın bugün ABD’ye karşı yalnız olmadığını ve anlaşmanın tarafı diğer ülkelerin anlaşmaya bağlı olduğunu söyleyen Ruhani, “Avrupalı ortaklarımız ve diğer ülkeler ellerinden geleni yaptı ancak biz somut eylemler bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD’nin yarın devreye girecek yaptırımlarına ilişkin Ruhani, “Asıl ambargolar üç ay sonra başlayacak. Avrupa, Çin ve Rusya bize gelecek ambargolara direnme sözü verdi. Bu şartlarda Asya ülkeleri bizim için çok önemli fakat Avrupa’yla ilişkilerimizi geliştirmemek için de bir engel yok” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.