GenelHaberlerİranOrtadoğu

Tuğamiral Fedevi: Bölge Enerjisinin Güvenliği İran’ın Elinde

İslam İnkılabı Muhafızları (Sipahiler) Deniz Kuvvetler Komutanı Tuğamiral Ali Fedevi dün sabah Benderabbas’ta Fars Körfezi Savunucuları adlı büyük tatbikat kapsamında yapılan ortak bayrak töreninde yaptığı konuşmada “İslam inkılabını ileriye taşıyan faktörler kutsal İslam dini ve Velayet-i Fakih’e bağlılık ve birlik-bütünlüktü” dedi.

Tuğamira Fedevi daha sonra, dünya istikbarının bazı tehditlerine değinerek “Bugün de bu faktörler, bütün İranlıların ortak noktasıdır. Ama istikbar bu faktörlerin mahiyetini kavramaktan aciz” diye vurguladı.

Sipahiler Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Fedevi konuşmasının devamında “İslami İran’ın Fars Körfezi ve İslam Cumhuriyetinin milli menfaatlerini savunma gücü, Fars Körfezine yerleşen ecnebi ülkelerin askeri güçlerini bölgeye istila kurma planından caydırdı. İran’ın bugün bölgede sahip olduğu güç ve kabiliyet, 8 yıllık kutsal savunma dönemine göre çok daha üst düzeydedir” ifadesini kullandı.

Tuğamiral Fedevi ayrıca, Fars Körfezinin dünyada önemli bir petrol üretim merkezi ve aynı zamanda dünya güvenliğinin sağlanmasıyla ilgili stratejik bir bölge olması nedeniyle ABD’nin dünyaya hakim olma amacıyla bu bölgeye geldiğini belirterek “Hem bölge ülkeleri ve hem bölge dışındaki ülkeler bugün İran İslam Cumhuriyetini Fars Körfezinde güvenliği temin edebilen en önemli güç olarak görüyor ve aşırı istekli bir ülkenin bölgenin güvenliği için sorun oluşturması halinde İran İslam Cumhuryetinin caydırıcı girişimleriyle karşılaşacağından eminler” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 10 Ağustos 2022 (15) içerik yüklenmiştir.