HaberlerİranOrtadoğu

Tuğamiral Seyyari: İran ve Umman ortak askeri tatbikat düzenleyecek

İran Ordusu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Seyyari, Ordu Deniz Kuvvetleri Karargahında yaptığı açıklamda “İran deniz sahasında güvenliğin sağlanması için elinden geleni yaparak bu hususta başarıya da ulaşmıştır” diye açıkladı.

Hürmüz Boğazı’nın güvenliğini bozmaya çalışanların tamamen ümitsizliğe kapıldıklarını belirten Tuğamiral Seyyari, bölge güvenliğinin sağlanması için İran’ın bütün var gücü ile çalıştığını dile getirdi.

Bölgede güvenliğin sağlanmasına yönelik İran’ın karada ve denizde bütün yönlerde çalıştığını söyleyen Tuğamiral Seyyari, İran’ın Suriye ve Irak’ta askeri danışmanlık görevi yürüttüğünü ve Ortadoğu’nun güvenli bir bölge haline gelmesi için çaba sarfettiklerini kaydetti.

Fars Körfezi, Hürmüz Boğazı ve Hint Okyanusu’nda sağlam bir güvenlik ortamın bulunduğunu ve geliş gidişlerin kolayca yapıldığının altını çizen Tuğamiral Seyyari, “Biz her zaman Fars Körfezi’ne kıyısı olan ülkeler ve Hint Okyanusu kuzeyinde bulunan ülkelerle güvenliğin sağlanması için işbirliğine hazır olduğumuzu belirtmişiz” diye konuştu.

Bugün deniz terörizmine uğrayan en önemli yerin Aden Körfezi olduğunu belirten Tuğamiram Seyyari, İran’ın şuana kadar 3 bin gemiyi bu körfezden başarı ile geçirdiğini söyledi.

Tuğramiral Seyyari konuşmasının sonunda, İran ve Umman orduları Deniz Kuvverleri’nin Hürmüz Boğazı’nda bir askeri tatbikat düzenleyeceklerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2024 (19) içerik yüklenmiştir.