HaberlerİranOrtadoğu

Tuğgeneral Celali: ABD İran’la mücadele için IŞİD’i savunma stratejisi izliyor

İran sivil savunma kurumu başkanı tuğgeneral Gulam Rıza Celali, Amerika’nın İran’ın bölgedeki nüfuzunun yayılmasını önlemek için terör örgütü IŞİD’i savunma stratejisini kullandığını belirterek Amerika’nın İran’ın girişimlerinin bölgede güvensizliğe neden olduğunu iddia ettiğini bildirdi.

İRİB muhabirine göre, Tuğgeneral Celali, dün Tahran’da düzenlenen sivil savunma seminerinde yaptığı konuşmada, Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı olarak bilinen nükleer anlaşma karşısında taahhütlerini yerine getirmediğini ve İran’ın askeri merkezlerini incelemek ve İran’ın füze yeteneğini öğrenmek için çalışmaları ve bahanelerinin asıl hedefinde Amerika’nın İran İslam inkılabına karşı mücadelesinde yeni stratejisini gösterdiğini söyledi.

Tuğgeneral Celali, İran İslam inkılabı düşmanlarının iktisadi savaş, halk eksenli tehditler ve İran’la mücadele için siber saldırı gibi 3 yol üzerinde yoğunlaştığını ve bunu da resmen açıkladığını söyledi.

Amerika’nın İran aleyhinde siber saldırı tehditlerine de değinen Celali, İran’ın Amerika’nın İran aleyhindeki yeni yaptırım ve tehditlerine karşı kesin cevap vereceğini söyledi.

30 ekim İran’da sivil savunma teşkilatının kuruluşunun yıldönümüdür.

Başa dön tuşu
Kapalı