HaberlerİranOrtadoğu

Tuğgeneral Cezairi: Amerika’nın düşmanca girişimlerine karşı İran’ın muhtelif senaryoları var

İran Silahlı Kuvvetleri üst düzey sözcüsü, Amerika’nın düşmanca girişimlerine karşı İran tarafından muhtelif senaryoların geliştirildiğini bildirdi.

İRİB Haber Ajansının bildirdiğine göre İran Silahlı Kuvvetleri üst düzey sözcüsü Tuğgeneral Seyyid Mesut Cezairi, İslam İnkılabının zaferinin 40 yılı koordine toplantısı kulisinde yaptığı açıklamada, Amerika’nın Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP’ten çıkması ihtimaline temasla, yapılan planlamalar uyarınca İran’ın bu durum karşısındaki tepkisinin bir kaç yönlü olacağını bildirdi.

Tuğgeneral Cezairi ayrıca, İran’ın askeri açıdan muhtelif senaryolar geliştirdiğini ve pratikte Amerikalılara çok sert cevap vereceğini bildirdi.

İRİB Genel Başkanı Abdul Ali Aliaskeri de bu hususta yaptığı açıklamada, Amerika’nın KOEP’ten çıkması durumunda İran’ın misillemede bulunacağını bildirdi.

Batılıların İran’dan füze imkanının azaltılması için görüşme talebinde bulunmasına da değinen Aliaskeri, İran’ın füze kudretinin masaya yatırılamayacağını, zira bunun İran’ın kudretinin bir parçası olduğunu bildirdi.

İran İslami Kültür ve İrşat Bakanı Seyyid Abbas Salihi de ABD’nin KOEP’ten çıkma ihtimaline değinerek, ABD’nin KOEP’ten çıkmasının dünyanın bu ülkeyi daha fazla tanımasına ve güvenilemeyeceğini idrak etmesine sebep olacağını, ayrıca bu durumun uluslararası çevrelerde İran’ın elini daha da güçlendireceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.