HaberlerİranOrtadoğu

Tuğgeneral Emir Hatemi: Düşman, İran’ın bölgesel nüfuzunu engellemeyi amaçlıyor

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, Tahran’da düzenlenen “İnkılap Ordusu” genel konferansında bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.

Tahran’da düzenlenen “İnkılap Ordusu” genel konferansında konuşan İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, “Bir dönem, düşman masa üzerindeki seçeneklerinden söz ediyordu, ancak günümüzde ise uyguladıkları yeni stratejilerde böyle bir şeye yer vermemektedir. Tüm bunlara rağmen, onların İran’a karşı püskürttüğü nefret azalmadan kullandıkları dil, daha da kinci bir tavır almıştır” açıklamalarında bulundu.

Tuğgeneral Hatemi sözlerini şöyle sürdürdü: Düşman tehditlerini ancak uygulama fırsatı bulduğu zaman hayata geçirir, fakat uzmanlarının yaptığı incelemelere göre, İran’a karşı pek güçlü bir tehdit oluşturabilemeyeceklerini fark etmelerinden dolayı artık ülkemizin bölgesel nüfuzu ile savunma gücünü engellemeye çalışıyorlar.

İran Savunma Bakanı konuşmalarının bir diğer kısmında, “Allah’a hamdolsun İslam İnkılabı’nın büyüleyici değerleri sayesinde, tüm özgürlükçü milletlerin kalbinde yer almayı başarmamıza karşın düşman sadece ülke yöneticileri üzerinde etkili olabilmiştir; Milletler ise İslami İran’ın bölge ile dünyaya her zaman güvenlik ve huzur armağan ettiğini anlıyorlar ancak bölgeyi sürekli karıştıran sulta düzeni, silah satışları sonucu büyük bir çıkar elde etmeyi düşünmektedir” ifadelerine yer verdi.

ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in Yemenlilerin Riyad’a yaptığı saldırılarda İran yapımı bir füzeyi kullanmasına ilişkin ileri sürdüğü mesnetsiz iddialarına işaret eden Tuğgeneral Emir Hatemi, sözlerine şunları da ekledi: Bu tür gerçek dışı iddialar, ABD’nin bölgede ve dünyada uyguladığı politikalarının başarısız kaldığını ve daha fazla değersiz ve gülünç bir oyuna benzediğini gösteriyor; tabii ki İran olarak bu konuda hukuki takip işlemini de yerine getireceğiz.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.