HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

Tuğgeneral Hatemi: İran ABD’yi BM’ye şikayet edecek

İran İslam cumhuriyeti Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi ABD’nin BM Telsilcisi Nikki Haley’in asılsız açıklamalarına temasla, İran’ın ABD’yi BM’ye şikayet etmenin yanı sıra söz konusu füzenin parçasının incelenmek üzere İran’a gönderilmesini isteyeceğini de belirtti.

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in İran’dan Yemen’e silah sevkiyatı gerçekleşerek İran yapımı bir füzeyle Riyad’a saldırı yapılmasına yönelik ileri sürdüğü iddialarıyla ilgili, “Ortada bulunan bazı savlara dayanarak, İran’ın savunma alanı teknik grubu, ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Haley’in İran’ın Yemen Ensarullah Hareketi’ne silah sevkiyatı yapmasına ilişkin belirsiz iddiaları ortaya atıp birer füzenin bazı görüntülerini paylaşmasını inceleme altına almıştır” açıklamalarında bulundu.

Tuğgeneral Hatemi sözlerini şöyle sürdürdü: Bu doğrultuda da Savunma Bakanlığı, birer dosya hazırlayarak, bu olayı açıklığa kavuşturmak için ABD’yi BM’ye şikayet etmeyi amaçlıyor. Düşmanlar istedikleri her çeşit iddiada bulunabilirler, ancak sözü geçen şikayetin ardından bu füzelerin bir parçası nihai görüşünü sunması için incelenmek üzere İran’a ulaştırılmalıdır.

İran Savunma Bakanı son olarak, “Herhangi bir inceleme yapılmadan böylesi iddialara uzaktan yanıt verilemeyeceğinden dolayı İran’ın bu konudaki şikayet dosyası en yakın zamanda BM’ye teslim edilecek” şeklinde konuştu.

Yemen yetkilileri defalarca kendi silah ve füze imkanlarının tamamen yerli olduğunu ve her hangi bir ülkeden yardım almadıklarını bildirmişlerdir.

Suudi rejimi Amerika’nın yardımıyla Mart 2015 tarihinde Yemen’e yönelik askeri saldırı başlatmış ve bu ülkeyi kara, hava ve denizden abluka altına almıştır. Yemen savaşında sivil halktan şimdiye kadar 12 binin üzerinde insan hayatını kaybetmiş ve on binlercesi de yaralanmıştır..

Başa dön tuşu
Bugün 21 Eylül 2021 (15) içerik yüklenmiştir.