HaberlerİranOrtadoğu

Tuğgeneral Haydari: İran ordusu düşmanın her türlü girişimine karşı cevap vermeye hazır

İran ordusu kara kuvvetleri komutanı tuğgeneral Kiyomers Haydari, dün yaptığı açıklamada, İran ordusunun düşmanın her türlü girişimine karşı koymaya hazırlıklı olduğunu söyledi.

Haydari, İran sınırlarını dünyanın en güvenlikli sınırları olarak nitelerken, İran ordusunun gücünün şer güçlerine nefes almasına izin vermeyecek düzeyde olduğunu söyledi.

İran ordusu kara kuvvetleri komutanı, İran cumhurbaşkanı Ruhani’nin, Amerikan başkanı Trump’a yönelik son uyarısına da temasla, ”İran’ın güneyindeki Hürmüz boğazı ya herkes için açık olur yada herkese kapalı olur’ dedi.

İran cumhurbaşkanı Ruhani, 2 temmuz tarihinde İsviçre’deki İranlılarla görüşmesinde yaptığı konuşmada, Amerikalıların İran’ın petrol ihracatını tamamen engellemeye çalıştıklarını iddia ettiklerini ve onların bu sözün manasını düşünmediklerini zira böyle bir şeyin olmayacağını çünkü İran’ın petrolünü ihraç etmemesi halinde bölgede kimsenin de petrol ihraç edemeyeceğini belirtmiş ve ”Eğer siz yapabilirseniz bu işi yapın, o zaman sonucuna da katlanırsınız’ diye uyarıda bulunmuştu.

Hürmüz boğazı, konumu itibariyle dünya enerji güzergahında olması açısından iktisadi strateji, siyasi ve coğrafi olarak son derece öneme sahiptir.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Aralık 2023 (71) içerik yüklenmiştir.