AsyaHaberlerİranOrtadoğuYemen

Tuğgeneral Selami: Pakistan’ın Yemen kararı akıllıca bir adımdı

İran Devrim Muhafızları Komutan Vekili Tuğgeneral Selami, Pakistan’ın Yemen karşıtı koalisyon güçlerine katılmama kararını takdir etti.

Pakistan Genelkurmay Başkanı Bilal Ekber, resmi temaslarda bulunmak üzere geldiği Tahran’da İran Devrim Muhafızları Komutan Vekili Tuğgeneral Hüseyin Selami ile bir araya geldi.

İki ülkenin güvenlik ve askeri işbirliğinin masaya yatırıldığı görüşmede Tuğgeneral Selami, “İran ve Pakistan’ın karşılıklı ilişkileri güçlendirme kapasitesi, günümüz münasebetlerin kapsamının dışındadır. Özel bir yaklaşımla savunma ve güvenlik alanı dahil olmak üzere çeşitli alanlarda işbirliğimizi geliştirip bölgesel sorunları tek bir cephe olarak ele alabiliriz” dedi.

Pakistan’ın Yemen karşıtı koalisyon güçlerine katılmama kararını takdir eden Tuğgeneral Selami, şunları kaydetti: Bölge genelinde bugün tanık olduğumuz felaketler ABD ve Siyonist Rejim’in yaptığı cinayetlerin ürünüdür. Onlar çirkin amaçları doğrultusunda İslam ülkelerini zayıflatmak için takfiri teröristleri yetiştirip sahya soktu.

İran-Pakistan sınır hattının güvenliğinin büyük önem taşıdığına dikkati çekerek, “Terörle mücadele ile güvenlik tehditleri iki ülkenin öncelik listesinde yer alıyor. Devrim Muhafızları olarak bu konuda Pakistanlı tarafla tecrübelerimizi paylaşabiliriz” açıklamasını yaptı.

Pakistanlı yetkili de bu görüşmede, “Sınır güvenliği hususunda ortak bir tehditle karşı karşıyayız. Bu bağlamda Pakistan ile İran’ın savunma, askeri ve güvenlik güçlerinin ortak menfaatlerini korumak için karşılıklı ilişkilerin pekiştirilmesi gündemde yer almaktadır” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2022 (30) içerik yüklenmiştir.