HaberlerIrakİranOrtadoğu

Tümamiral Ali Şemhani: Düşmanların Fitneci Çabalarına Karşı İran Ve Irak’ın İlişkileri Stratejiktir

Tahran’a gelen Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Tümamiral Ali Şemhani ile bir araya geldi.

Üst düzey bir heyet başkanlığında Tahran’a gelen Neçirvan Barzani, İslam İnkılabı Rehberi Temsilcisi ve Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekrteri Ali Şemhani ile bir araya gelerek, Irak Kürt bölgesinde ve bölgedeki son gelişmeleri ele aldı.

Şemhani, Irak’ın terör örgütü IŞİD karşısında zaferi ve bu ülke halkının bölgenin en büyük terör tehdidinden kurtarılmasını, birleşik Irak için iyi bir geleceği ve bu ülkeyi parçalamak isteyen yabancı fitnelerine galip gelineceğini müjdelediğini ifade etti.

Kürt vilayetleri başta olmak üzere Irak ve İran halkının tarihi ilişkilerine dikkat çeken Şemhani, iki milletin düşmanlarının fitneci çabalarına rağmen İran ile Irak arasında stratejik ilişkiler ve işbirliğinin geliştirilmesi için zeminin geniş olduğunu kaydetti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Irak yönetimi ile yakın işbirliği ve bu ülkede istikrar, güvenlik ve kalkınma için önemli ölçüde maddi ve insani bedeli kabul etmesinin samimiyet ve kardeşliğinin kanıtlanması ve Irak ile iyi komşuluk inancı için unutulmayacak ve tarihi sınav olduğunu söyleyen Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri; güvenliği, İran’ın kırmızı çizgisi olarak niteledi. Bazı devrim karşıtı grupların Kürt topraklarını kullanarak, İran askerleri ve vatandaşlarına saldırdığını ve ardından IKBY’nin kontrolündeki bölgelere geri dönüp küstahlıkla sorumluluğunu üstlendiklerini belirterek, bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği referandumu stratejisini, Iraklı Kürtler ve komşu ülkeler için güvenlik, ekonomik ve siyasi bedellere yol açan yanlış bir strateji olarak niteleyen Şemhani; bazı bölge ve bölge dışı ülkelerin Irak’ı ve Batı Asya’daki büyük ülkeleri yıpratmaya çalıştığını, uyanık olup, ulusal ve İslam dünyasının çıkarlarını gözetmek suretiyle Büyük Ortadoğu gibi sömürgeci projelerin gerçekleşmesine müsaade etmemek gerektiğinin altını çizdi.

Şemhani ayrıca, Erbil’in yeni politikası ve Bağdat ile diyalog ve işbirliğine odaklanması için, İran İslam Cumhuriyeti’nin tüm kapasitesini bu sürece ve engellerin aşılmasına katkı için kullanacağını ifade etti.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani de görüşmede; IKBY ve bölgedeki son gelişmeler hakkında açıklamada bulundu. İran İslam Cumhuriyeti’nin her daim Iraklı Kürtlere yardım ettiğini belirterek, İran ile Irak Kürdistanı arasındaki bağı tarihi olarak niteledi, IKBY’nin İran ile dostluğu için övündüğünü belirtti.

İran’ın Kürt halkını ve IKBY güvenliğini IŞİD’in bu bölgeye saldırısı sırasında koruma noktasında belirleyici şekilde yardımda bulunduğuna dikkat çeken Barzani, İran ile IKBY’nin münasebetleri ve işbirliğinin art niyetlilerin çabalarından etkilenmeden gelişeceğini ve Erbil’in tüm gücünü İran’a yönelik güvenlik tehditlerini engellemek için kullanacağını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.