AsyaHaberlerİranOrtadoğu

Tümgeneral Bakıri: İran ve Afganistan Askeri İşbirliği Köklüdür

İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, İran ve Afganistan arasındaki askeri ilişki ve işbirliğinin köklü olduğunu bildirdi.

Mehr Haber Ajansının bildirdiğine göre Tahran’ı ziyaret eden Afganistan Savunma Bakanı Korgeneral Tarıkşah Behrami, İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri ile görüşüp fikir alışverişinde bulundu.

İki ülkenin ortak bir dil, tarih ve dini değerlere sahip olduğunu belirten Tümgeneral Bakıri, “Paylaştığı ortak kültür ile uygarlık sayesinde tarih boyunca iyi bir komşuluk ilişkisi içerisinde yan yana yaşayan İran ile Afganistan milletleri arasında çözülemeyecek herhangi bir sorun söz konusu bile değil” ifadelerinde bulundu.

İran Genelkurmay Başkanı iki ülke arasındaki askeri münasebetlerin derin olduğunu kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: İslam İnkılabı’nın zaferi ardından Afganistan’ın askeri bir saldırıya uğraması sonucu her daim işgalcilere karşı mücadele eden bu ülkenin halkıyla mücahitlerinin yanında yer almaya çalıştık. İşgalcilerin çekilmesindan sonra da tüm alanlarda bu ülkede güvenli bir ortam sağlamak için yardımcı olamaya çaba harcadık.

İran ziyareti dolayısıyla mutluluğunu dile getiren Afganistan Savunma Bakanı Tarık Şah Behrami de bu görüşmede, Afganistan’ın İran’ı kendi ikinci evi olarak kabul ettiğini hatırlatarak, “İran-Afganistan tarih boyunca uzun süreli kalıcı ilişkilere sahip olmayı başarmıştır” şeklinde konuştu.

Şah Behrami, Afganistan halkının geçmiş yıllarda çok çetin günleri geride bıraktıklarını hatırlatarak, cihad ve direniş döneminde İran İslam Cumhuriyetinin yardım ve desteklerinden dolayı teşekkürlerini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.