HaberlerİranOrtadoğu

Tümgeneral Bakıri: İran’daki huzur ve güvenlik, stratejik caydırıcılığın ürünüdür

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri, İran İslam Cumhuriyeti’nin sahip olduğu güvenlik, huzur ve izzetinin stratejik caydırıcılığa ulaşılmasının sonucu olduğunu vurguladı.

Tahran’da düzenlenen bir merasimde konuşan İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Bakıri, caydırıcılığın düşmanı, İran ve İslam İnkılabı’na karşı saldırısının faydasının zararından daha fazla olduğu kanaatine vardırdığını vurgulayarak, “Düşman İslam dünyasının kaydettiği yükselişin önünü kesmek istiyor ve bu yönde de ortaya çıkardığı tekfiri komplosu henüz sona ermeden Irak Kürdistanı’nın parçalanması projesini tetikledi” ifadesini kullandı.

Batı Asya ülkelerinde çeşitli etniksel eğilimlerin mevcut olduğunu bildiren İran Genelkurmay Başkanı, “Her ülke farklı etnik gruplara sahiptir; IKBY’nin Irak’tan ayrılması projesinde ise Irak Kürtlerinin bu planı desteklemesi gösterilmeye çalıştı. Ancak Batı Asya’nın diğer ülkelerinde yaşayan Kürt vatandaşlardan da bu girişime gösterilen az miktarda ilgiye rağmen düşmanın komplosu sonunda başarısız kaldı” şeklinde konuştu.

Tümgeneral Bakıri ayrıca caydırıcılık gücü için sürekli ilerlemek gerektiğini belirterek, direniş cephesinin zaferlerini kutladı, düşmanın yeni komplosunda mezhep çatışmasını etnik çatışmaya sevkettiğini, ancak direniş cephesi sayesinde bu komplonun da suya düştüğünü vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.