HaberlerİranOrtadoğu

Tümgeneral Caferi: İran askeri kabiliyetlerini sınırlandırmak, geçersizdir

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Caferi, BM Güvenlik Konseyi’nde İran’ın askeri kabiliyetlerini sınırlandıracak her türlü kararın geçersiz ve değersiz olduğuna vurgu yaptı.

İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, bugün Tesnim haber ajansına yaptığı açıklamada, bugün BM Güvenlik Konseyi’nde görüşülen kararname taslağı hakkında yaptığı açıklamada, İran kırmızı çizgilerine ters düşen her türlü kararnamenin onaylanmasının hiçbir değeri olmadığını kaydetti.

Tümgeneral Caferi, İran savunma kabiliyetlerinin korunması ve güçlendirilmesi gibi oldukça hayati olan kırmızı çizgi üzerinde duracaklarını sözlerine ekledi. İslam İnkılabı Muhafızlar Ordusu Genel Komutanı, İslam İnkılabı Rehberi’nin beyan ettiği gibi nükleer müzakerelerle ilgili nihai anlaşma metninin yasal sürecinde incelenmesi gerektiğini vurguladı.

Washington yetkililerinin ABD’nin askeri gücüyle ilgili iddialarına da işaret eden Tümgeneral Caferi, “ABD’liler, İran’a karşı askeri güçlerine zerre kadar güvenseydiler, hiçbir zaman müzakere masasına oturmazlardı” ifadesini kullandı.

İran Savunma Bakanı General Hüseyin Dehgan da, İran askeri merkezleri ve sırlarına erişimeye asla izin vermeyeceklerini vurguladı, füze programına kararlılıkla devam edeceklerini belirtti. İran Savunma Bakanı, füzelerle ilgili meselenin hiçbir zaman nükleer müzakerelerin gündeminde olmadığını kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.