HaberlerİranOrtadoğu

Tümgeneral Musevi: Pakistan ve İran’ın bölgesel işbirliği çok iyi düzeydedir

İran İslam Cumhuriyeti Ordusu Genel Komutanı Tümgeneral Seyyid Abdur-Rahim Musevi bugün Tahran’da Pakistan Genel Kurmay Başkanı Bilal Ekber ile görüştü. Görüşmede Komutan Musevi, İran ile Pakistan’ın güvenlik, askeri, stratejik operasyonel işbirliğinin çok iyi düzeyde olduğunu vurguladı.

Görüşmede İran ile Pakistan’ın tarihi, kültürel, toplumsal ve mezhebi bağlarına dikkat çeken İran Ordusu Genel Komutanı, her alanda ikili münasebetlerin güçlenmesine vurgu yaptı.

Tümgeneral Musevi, İran ile Pakistan’ın artan askeri ilişkilerinden memnun olduğunu dile getirerek, ikili münasebetlerin deniz, hava ve kara alanlarında da artması gerektiğini kaydetti.

Tahran’ın ABD’nin Pakistanlılar’a karşı yanlış hareketini doğru bulmadığını söyleyen Komutan Musevi, İran ile Pakistan’ın başka ülkelerin bu kardeşlik ortamına zarar vermemeleri için dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Görüşmede Pakistan Genelkurmay Başkanı da, Tahran ile İslamabat’ın bölgesel güvenlik ile ilgili kapasitesinin arttırılması ve sınır güvenliğinin pekiştirilmesi için çaba göstermesi gerektiğini belirterek, iki ülkenin kaynak ve çıkarlarının korunması için İran-Pakistan’ın askeriye, güvenlik ve polis yetkililerinin ciddiyet ve hassasiyet içinde işbirliği yapmaları gerektiğini kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.