HaberlerİranOrtadoğu

Tümgeneral Safevi: ABD, artık süper güç değil

İran İslam Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri Başkumandanı Askeri Başdanışmanı Tümgeneral Seyyid Yahya Safevi yaptığı açıklamada, Amerikalılar’ın güç kaybetmekte olduklarına işaretle, ABD’nin artık dünyanın süper gücü olmadığını, çünkü dünyada gücün çok kutuplu hale gelmekte olduğunu ifade etti.

Bugün Tahran’da Hurremşehr’in kurtarılış yıldönümü dolaysıyla düzenlenen merasimin kulisinde gazetecilere konuşan Tümgeneral Safevi, Amerikan yetkililerinin İran karşıtı açıklamalarına işaretle, ABD Dışişleri Bakanı ve Başkanı’nın son sıralarda yaptıkları açıklamalarını akılsız ve mantıksız olarak niteleyerek, dünya ve bölge milletlerinin bu açıklamaları kabul etmediklerini ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti’nin ABD’nin iddiasına karşın komşu ülkelerinin işlerine siyasi ve askeri müdahale olmadığını belirten Komutan Safevi, İran’ın Irak ve Suriye’deki varlığının bu ülkelerin resmi daveti üzerine olduğunu kaydetti.

Tümgeneral Safevi, Amerikalılar’ın Fırat’ın doğusundaki varlığını işgal olarak niteleyerek, ABD’nin Afganistan ve Irak’a saldırıları ve Fars Körfezi’ndeki askeri varlığının Batı Asya bölgesini güvensizleştirdiğini vurguladı.

Komutan Safevi ayrıca geleceğin ABD ve Siyonistler’in zulümlerinden bıkan milletler ve bölgedeki İslam milletlerine ait olduğunu ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Mayıs 2022 (16) içerik yüklenmiştir.