FilistinHaberlerOrtadoğu

Tünel faciasından Mısır rejimi sorumludur

İslamî Direniş Hareketi (Hamas) sözcüsü Dr. Sami Ebu Zuhri, Mısır güvenlik güçlerinin Gazze-Mısır sınırındaki tünellerden birine zehirli gaz sıkmaları sonucu 4 Filistinli vatandaşın şehit olmasından birinci derecede Mısır’ın sorumlu olduğunu belirterek, bu faciaya neden olanların yargılanıp cezalandırılmaları için soruşturma açılmasını istedi.

Dr. Ebu Zuhri bugün (29 Nisan Perşembe) Gazze’de yaptığı basın toplantısında şunları ifade etti: “Mısır sınırındaki gelişmeleri büyük bir kaygıyla izliyoruz. Mısır güvenlik güçlerinin zehirli gaz sıkmaları sonucu bugün tünellerde çalışan işçilerden 4’ü şehit oldu. Bu, Mısır güçlerinin yaptığı ilk katliam değildir. Daha önce de bu güçlerin yaptığı çeşitli operasyonlarda 145 Filistinli hayatını kaybetmişti. Bunlardan 45’i sıkılan zehirli gaz sebebiyle hayatını kaybetmişti.”

Tünellerin, uygulanan kuşatma nedeniyle Gazze halkının ihtiyaçlarını karşılamak için başvurduğu zorunlu bir araç olduğunu söyleyen Ebu Zuhri, “Tüneller sorununun çözümü insanları katletmek değildir. Bunun çözümü sınır kapılarını açıp, burada büyük bir sıkıntı içinde olan halkın gıda ve ilaç gibi ihtiyaç duyduğu temel malzemenin Gazze’ye girişine izin vermektir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.