FilistinHaberlerOrtadoğu

Tünelde 30 gün mahsur kalan Filistinliler kurtarıldı

Korsan İsrail’in abluka altında tuttuğu Gazze’nin nefes borusu olarak nitelendirilen tünelleri bombalayan İsrail, 29 Filistinli’nin burada mahsur kalmasına neden oldu. Filistinli 23 kişi bugün sağ salim kurtarıldı

İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırılarında hedef aldığı önemli noktalardan biri olan tünellere yönelik saldırılarda 29 Filistinli direnişçi burada mahsur kaldı. Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El-Kassam’a mensup olduğu belirtilen 29 kişiden 23’ü bugün sağ bir şekilde kurtarıldı.

Filistinlilerin iki haftadır tünelde mahsur kaldığı belirtiliyor. İddiaya göre Hamas birliği, İsrail’in hava kara saldırılarına karşılık vermek için tünelde hareket ediyordu.

Olay sırasında tünelden kurtulmayı başaran bir Hamas üyesi, “Bazı arkadaşlarımıza hala ulaşamıyoruz” dedi. Hamas üyesi, İsrail uçaklarının Gazze Şeridi’nin güneyindeki El-Karara bölgesine attığı bir bomba sonucu tünelin çöktüğünü söyledi.

Hamas komutanlarından W.A. ise, salı günü ateşkesin yürürlüğe girdiği sırada askerlerin tünelde olduğunu belirtti.

Geriye kalan 6 askerin, 3’ünün İsrail tanklarına düzenlenen operasyonlarda şehit olduğu, diğer 3’ünden ise haber alınamadığı belirtildi.

Salı günü başlayan 72 saatlik ateşkes, bugün üç gün daha uzatılmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Ocak 2022 (8) içerik yüklenmiştir.