FilistinHaberlerOrtadoğu

Tüneller Gazze’nin hayat damarlarıdır

Birleşmiş Milletlere Bağlı İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi (OCHA)’nın hazırladığı raporda, tünellerin Gazze için hayat damarları mesabesinde olduğu belirtilerek, bu tünellerin işçiler için büyük bir tehlike arz etmesine rağmen bölgeyi işgal devletinin geçişine izin vermediği ürünlerle beslediğine dikkat çekildi.

Birleşmiş Milletlere Bağlı İnsani Yardım Koordinasyon Merkezi (OCHA) Gazze ile ilgili olarak yayınladığı raporda, Gazze halkının insanca yaşaması için 2010 yılında kuşatmanın kaldırılması, yıkım ve zorla göçün durdurulması, inşa edilmiş olan duvarın yıkılması ve geçiş için getirilen ağır şartların hafifletilmesi konusunda önemli adımların atılması gerektiğini belirtti.

OCHA yayınladığı raporda ayrıca Kudüs, Batı Yaka ve özellikle de Gazze’deki insanların 2009 yılında insan onur ve haysiyetiyle bağdaşmayacak bir yaşam sürdürmeye mecbur bırakıldıklarını ifade etti.

2007 yılından beri uygulanan ambargonun Gazze’nin yeniden imarını oldukça etkilediğini belirten OCHA, 2009 yılında 20 bin Gazzelinin evsiz kaldığına dikkat çekti.

Siyonist terör devletinin bütün sınır kapılarını kapatması, ardından barbar savaşı başlatması, Mısır’ın da kendi tarafındaki sınır kapısını kapatması nedeniyle büyük bir sıkıntı içine giren Gazze halkı alternatif yollara başvurmak zorunda kaldı. İşte tüneller böyle bir sürecin zorunlu bir sonucu olarak doğdu. Mısır hükümeti Gazze için nefes borusu durumundaki tünelleri engellemek için de şimdi ABD, Avrupa ve Siyonistlerin yardımıyla Gazze sınırına çelik duvar örüyor.

Başa dön tuşu
Bugün 23 Eylül 2021 (13) içerik yüklenmiştir.