AfrikaFilistinHaberlerOrtadoğu

Tünellerin kapatılması işgalcilere Gazze’nin boğazını sıkma imkânı verdi

Mısır’daki askerî cuntanın Gazze’nin can damarları durumundaki tünellerin büyük çoğunluğunu kapatması şimdi bölgede ciddi ekonomik krizin zeminini ve şartlarını oluşturdu. Bu durum aynı zamanda işgal yönetimine istediği zaman bölgenin boğazını sıkmada kullanabileceği ipleri teslim etme anlamına geliyor. Çünkü bölge ahalisi tüm zorunlu ihtiyaç maddelerini dahi siyonist işgal yönetiminin kontrolündeki geçiş kapılarından sokmak zorunda kalacak. Bu da işgal devletinin Gazze’ye yönelik ablukayı başlattığı dönemdeki şartlara dönülmesi hatta daha kötü bir duruma düşülmesi anlamına gelecek.

Hatırlanacağı üzere işgal devletinin Hamas’ın bölgede yönetimi ele aldığı 2006 yılında başlatılan abluka ile işgal devleti istediği zaman zorunlu ihtiyaç maddelerinin sokulduğu kapıları günlerce kapatıyor ve bölge ahalisi sofrada çocuklarına yedireceği yiyecek maddelerini, hastanede hastaları için kullanacağı ilaçları yahut tıbbi malzemeleri bile bulamıyordu. O dönemde çok sayıda bebek gerekli sağlık malzemelerinin temin edilememesi yüzünden uygun tedavi imkânları sağlanamadığı için hayatını kaybetti. Aynı şekilde değişik müzmin hastalıklardan muzdarip olanlar ilaç ve zorunlu tıbbi malzemeler temin edilemediği için tedaviden yoksun bırakılmak suretiyle öldürüldü. Bu insanların ölümü işgalci siyonistlerin ekonomik abluka vasıtasıyla dolaylı yollardan işlemiş olduğu cinayetlerdi.

Bugün Mısır’daki askerî cuntanın tünelleri kapatması ve normal sınır kapısından da giriş çıkışları iyice zorlaştırması, ticarî kategoriye girdiği iddia edilen ürünlerin sokulmasının ise tamamen engellenmesi işgalci siyonistlere aynı cinayetleri yeniden ve sistemli bir şekilde işleme imkânlarının verilmesi anlamına geliyor.

Başa dön tuşu
Bugün 13 Ağustos 2022 (11) içerik yüklenmiştir.