AfrikaHaberlerİranOrtadoğu

Tunus cumhurbaşkanı, İran’ın yeni cumhurbaşkanı’nı öve öve bitiremedi

Tunus cumhurbaşkanı Muhammed Munsif El-Merzuki, İran’ın yeni seçilen cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile dün Çarşamba günü gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde iki ülkenin bölgesel ve uluslar arası alandaki işbirliğinin gelişmesi ve ikili ilişkilerin güçlenmesini istedi.

İRNA’nın seçilmiş yeni cumhurbaşkanı bürosundan naklen verdiği habere göre yapılan telefon görüşmesinde El-Merzuki, ‘ Sizin kişiliğiniz ve özellikle eğitim ve tecrübeniz ile ilgili bilgi edinince, sorunları çözme kabiliyetine sahip olduğunuzu anladım. Biz bölgede ve İslam dünyasında yaşanan sorunlar ve özellikle Suriye sorununun sizin tarafınızdan çözümlenmesinden umutluyuz’ dedi.

Tunus cumhurbaşkanı bundan önce gönderdiği yazılı mesajda Hasan Ruhani’nin 11. dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanması sebebi ile tebriklerini iletmişti.

Hasan Ruhani de El-Merzuki’nin telefon görüşmesi nedeni ile teşekkür ederek, bölgede ve dünyada tüm dost ülkeler arasında kardeşlik ve dostluk ilişkilerin daha da güçlenmesini isterken, İslam dünyasında özellikle kültürel ve ekonomik ilişkilerin güçlenmesine vurgu yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2023 (40) içerik yüklenmiştir.