AfrikaHaberlerOrtadoğuSuriye

Tunus, Suriye büyükelçiliğini açmaya hazırlanıyor

Tunus Dışişleri Bakanı Tayyib el-Bakkuş, Suriye ile ilişkilerin kesilmesinin yanlış bir karar olduğunu belirterek Şam büyükelçiliğinin yakında yeniden açılacağını söyledi.

El Meyadin televizyonunun haberine göre Tunus Dışişleri Bakanı Tayyib el-Bakkuş, Arap Birliği’nin Suriye ile ilişkileri kesme kararına saygı duyduğunu; ancak bu kararı onaylamadığını açıkladı.

Tayyib el-Bakkuş, “Suriye ile ilişkilerin kesilmesi doğru bir karar değildi. Tunus hükümeti Suriye büyükelçisini belirledi; ancak o çeşitli sebeplerle Suriye’ye yerleşemedi.

Şu an Suriye için yeni bir büyükelçi seçmeye çalışıyoruz. Yeni büyükelçi mümkün olan en kısa sürede Şam’a giderek çalışmalarına başlayacak” dedi.

Tunus Dışişleri Bakanı Tayyib el-Bakkuş, ayrıca “Arap Birliği’nin ve BM’nin Suriye ile ilgili kararlarına saygı duyuyoruz; ancak gerçekleşen şekliyle ilişkilerin kesilmesini desteklemiyoruz. Biz, ilişkilerin kesilmesini doğru bir adım olarak görmüyoruz. Arap Birliği’nin kararlarına rağmen 9 Arap ülkesinin Suriye’de çeşitli düzeylerde diplomatik temsilciliği var. Biz de Tunus olarak Suriye’de elçiliğimizin bulunmasını Tunus’un çıkarına görüyoruz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.