AfrikaHaberler

Tunus’da Polislerin Yargılanmasına Meslekdaşlarından Protesto Gösterisi

Tunus’ta ‘zanlıya şiddet uyguladıkları’ gerekçesiyle gözaltına alınan üç polisin yargılandığı davanın duruşmasında, üniformalı emniyet mensuplarının mahkeme binası önünde kamu araçlarıyla protestosu tartışmaya neden oldu.

Tunus’un Bin Arus vilayetindeki birinci derece mahkemesinde, “üç polis memurunun bir zanlıyı gözaltına alırken şiddet uyguladığı gerekçesiyle” pazartesi görülen duruşmada, üniformalı güvenlik birimlerinin mahkeme önünde toplanıp emniyet araçlarının çakarlarını yakarak protesto gösterisi yaptığı bildirildi.

Tunus Hakimler Sendikası, dünkü yazılı açıklamasında, güvenlik güçlerinin eylemini “hukukun üstünlüğüne ve yargının bağımsızlığına karşı bir girişim” sözleriyle kınadı.

Sendika, güvenlik güçlerinin eyleminin “meslektaşlarının bir zanlıya şiddet uyguladıkları gerekçesiyle gözaltına alındığı için” gerçekleştiğine işaret ederek, duruşmaya katılan polislerin karşı tarafın avukatlarına hakaret ettiklerini ileri sürdü.

Öte yandan, Tunus’taki en yüksek adli merci konumundaki Yüksek Yargı Konseyi, olaya ilişkin dünkü açıklamasında, hükümete “mahkemelerin korunması için gerekli idari ve fiziki koşulların sağlanması çağrısı” yaptı.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.