AfrikaHaberler

Tunus’ta devrimin beşinci yılı kutlandı

Tunus’ta 17 Aralık 2010’da başlayan ve “Arap Baharı” adıyla bilinen süreci tetikleyen halk devriminin beşinci yıl dönümü devrimin başladığı Sidi Buzeyd kentinde törenlerle kutlandı.

Sidi Buzeyd Valiliği tarafından düzenlenen törende konuşan Koordinasyon Resmi Sözcüsü Yusuf Celayli “Bugün anma törenimizi devletin yokluğunda kendi başımıza yapıyoruz. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Meclis Başkanlarının anma törenlerine katılmamaları ve marjinalleştirmeye devam etmelerinden dolayı onlara şahsi eleştirimi yöneltiyorum” dedi.

Celayli, Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Meclis Başkanları düzeyinde katılımın olmamasını eleştirerek “Bu devlet siyaseti değildir. Demokratik ülkelerde olduğu şekliyle demokrasi istiyoruz. İsteklerimizi belirttik, kaydedildi ancak hepsi kağıt üstünde mürekkep olarak kaldı. 17 Aralık gününün resmi bayram olmasını istiyoruz. En kısa zamanda bu yerine getirilsin” şeklinde konuştu.

Etkinlikte ayrıca “Sidi Buzeyd Devrim Müzesi” temel atma töreni de yapıldı. Başkent Tunus’tan Sidi Buzeyd’e anma törenleri için gelen Kültür Bakanı Latife Lahdar, müzenin temel atma törenine katıldı.

Törende, Kültür Bakanı Lahdar’ın yanı sıra Tunus’taki Filistin Büyükelçisi Selman el-Herafi ve İşçi Sendikaları Başkanı Hüseyin el-Abbasi de bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Aralık 2022 (24) içerik yüklenmiştir.