AfrikaHaberler

Tunus’ta Göstericiler İle Polis Arasındaki Çatışmalar Halen Devam Ediyor

Tunus’ta polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı. Tunus’ta Demokrat Yurtseverler Partisi Genel Sekreteri Şükrü Belid’in motosikletli olduğu söylenilen iki kişi tarafından öldürülmesi sonrası ülkede büyük çaplı gösteriler yapıldı. Safakes, Sidi Bu Zeyd ve başkent Tunus sokaklarında göstericiler katilin bulunmasını talep etti.

Dört siyasi partinin meclisten çekilme kararı almaları yeni bir siyasi krizin habercisi olarak yorumlanıyor. İlk olarak 2 bin kişilik protestocu grup İçişleri Bakanlığı’nın önünde toplandı. Hükümet karşıtı sloganlar atan grup, “Hükümet nerde?”, “Hükümet istifa” diye bağırdı. Güvenlik güçleri alanı kordon altına aldı.

Safakes eyaletinin merkezi konumunda bulunan Safakes şehrinde de yaklaşık 3 bin protestocunun toplandığı belirtildi. Tunus’taki 2011 devrimine yol açan eylemlerin patlak verdiği Sidi Bu Zeyd’de de polisle göstericiler arasında çatışma çıktı.

Kentte yaklaşık 4 bin kişinin sokaklara dökülerek polisle çatıştığı aktarıldı. Göstericilerin, yollarda lastik yaktıkları ve polise taşlarla saldırdıkları ifade edildi. Polis göstericilere göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. Gösteriler sırasında, iktidardaki en-Nahda Partisi’nin ofisinin de saldırıya maruz kaldığı bildirildi.

Tunus’ta ülke yönetimini elinde bulunduran en-Nahda Partisi ise saldırıda bu partinin rolü bulunduğu yönündeki iddiaları reddetti.

Gannuşi yaptığı açıklamada, “En-Nahda partisi, Belid’in öldürülmesi noktasında tamamıyla masumdur” diye konuştu. Tunus’un 12 partili Halk Cephesi, Kurucu Meclis üyeliğini askıya aldığını açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Haziran 2021 (34) içerik yüklenmiştir.