AfrikaHaberler

Tunus’ta hükümet düşene kadar sokaklara çıkma çağrısı yapıldı

Tunus’ta muhalif milletvekili Muhammed el-Brahmi suikastinin ardından dile getirilen hükümetin düşürülmesi, Kurucu Meclis’in fesh edilmesi yönündeki çağrılara karşı çıkan göstericiler, “meşruiyetin korunması ve ulusal birliğin sağlanması” talebiyle gösteri düzenledi.

Başkent Tunus’ta biraraya gelen göstericiler, El-Habib Burgiba caddesinde bulunan İçişleri Bakanlığı’na doğru yürüdüler.

Muhalif Halk Cephesi Partisi Genel Başkanı ve Kurucu Meclisi üyesi Brahmi’nin katillerinin yakalanmasıni isteyen göstericiler, Brahmi’ye düzenlenen suikastin ardından muhalefetin hükümetin düşürülmesi ve Kurucu Meclis’in feshedilmesi için yaptığı sivil itaatsizlik çağrısına karşı çıkarak, “meşruiyetin korunmasını ve ulusal birliğin sağlanmasını” talep etti.

Suikastten hükümeti sorumlu tutan muhalif Halk Cephesi Koalisyonu, Brahmi’nin öldürülmesinin ardından, hükümetin düşürülmesi ve Kurucu Meclis’in feshedilmesi için sivil itaatsizlik çağrısında bulunmuştu.

Temerrüd (İsyan) Hareketi de muhalif milletvekili Brahmi’ye yönelik suikastın ardından halka, “hükümet düşene kadar sokaklara çıkmaları” çağrısı yapmıştı.

Öte yandan İçişleri Bakanlığı suikasta uğrayan Brahmi’nin, 6 Şubat’ta öldürülen muhalif lider Şükrü Belıyd’in vurulduğu aynı silahla vurulduğunu tespit ettiklerini bildirmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 29 Haziran 2022 (22) içerik yüklenmiştir.