AfrikaHaberler

Tunus’ta sol partilerden hükümete çağrı!

Tunus’ta sol partilerin ittifakından oluşan muhalefet partisi Halkçı Cephe, hükümeti ‘şiddet olaylarına karışanları tespit etmek ve sorumluları cezalandırmak için’ bağımsız bir komite kurmaya çağırdı.

Başkentte partisinin genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Halkçı Cephe Sözcüsü Hama Hamami, “Tutarlı, milli meselelere duyarlı, bağımsız isimlerden oluşan, protestolardaki şiddet olaylarına yol açanları tespit edecek ve sorumlulardan hesap soracak bağımsız bir komitenin kurulması için çağrı yapıyoruz.” diye konuştu.

Başbakan Yusuf Şahid’in Halkçı Cephe’yi protestoları kışkırtmakla ilgili suçlamasına değinen Hamami, “Başbakan, (Halkçı) Cepheyi suçlayacağına, uyuşturucu, sefalet, işsizlik ve terörden sıkıntı çeken Tunuslu gençlerin sorunlarına çözüm bulmalı.” dedi.

Basın toplantısında konuşan Halkçı Cephe liderlerinden, Ziyad el-Ahzar, Başbakanın kendilerini yolsuzluk çeteleriyle ilişkilendirme çabalarına rağmen protestoların yanında olduklarını belirterek, “Bizim pozisyonumuz açık. Bizler başından beri bütçe yasasının karşısındaydık ve halk için feci sonuçları olacağını söyledik.” ifadelerini kullandı.

Başbakan Şahid, ülkedeki protestolarda yaşanan yağma ve şiddet olaylarının ardında “yolsuzluk şebekeleri ve Halkçı Cephenin kışkırtmalarının” olduğunu söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Eylül 2021 (4) içerik yüklenmiştir.