HaberlerİranOrtadoğu

TÜPRAŞ İran’dan petrol ithalatına devam ediyor

Türkiye’nin başlıca ham petrol ithalatçısı Tüpraş ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları tekrar başlatacağını açıklamasının İran’dan petrol ithalatına engel olmayacağını ve İran’dan petrol ithalatını sürdüreceğini bildirdi.

Kullandığı ham petrolün neredeyse tamamını ithal eden Türkiye, bunun büyük bölümünü coğrafi yakınlık, ürün kalitesi ve uygun fiyat nedeniyle İran’dan tedarik ediyor.

Türkiye’nin en büyük rafineri işletmecisi Tüpraş yılın ilk dört ayında İran’dan günde 187,196 varil ham petrol ithal etti. Tüpraş sadece nisan ayında ise günde 240 bin varilin biraz üzerinde ham petrol ithal etti.

Washington kasım ayında başlayacak yaptırımlarla İran’ın başlıca döviz geliri olan petrol ihracatını kısmayı hedeflerken Ankara, ABD’nin İran’a yönelik tek yanlı yaptırım kararını eleştiren ülkelerden arasında yer alıyor.

Trump İran’a yaptırım kararını ilk açıkladığında tüm ülkelerin İran’dan ham petrol alımını durdurmasını ve İran’ın petrol piyasasına erişiminin kalmamasını istiyordu. ABD daha sonra İran’dan petrol ithalatına durdurması zor olan ülkeler için istisnaların değerlendirilebileceğini belirtti.

Birçok analist yaptırımlar nedeniyle İran’ın petrol ihracatının üçte iki oranında azalarak günde 700 bin varil seviyesine ineceğini tahmin ederken Türkiye ise sadece ABD istiyor diye İran ile ticaret ilişkilerini kesemeyeceğini belirtmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (33) içerik yüklenmiştir.