HaberlerOrtadoğuSuriye

Türk Medyası: Türk savaş uçakları Suriye sınırlarında uçuş yaptı

Suriye’de Halk direniş Komiteleri ile muhalif Nusra Cephesi arasında devam eden şiddetli çatışmaların Türkiye sınırını tehdit etmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tedbirlerini arttırdığı ve bu yönde Suriye sınırlarında insansız hava araçları (İHA) ve Türk jetlerinin uçuş yaptıkları bildirildi.

Türkiye sınırını tehdit etmesiyle kırmızı alarma geçen TSK, bölgeye başlattığı sevkıyatını da sürdürüyor. İnsansız Hava Araçları (İHA) ve F-16 savaş uçaklarıyla havadan çatışmaların şiddetlendiği bölgeyi kontrol ediyor. Diyarbakır’dan havalanan F-16 savaş uçakları ve İnsansız Hava Araçları, çatışmanın yoğunlukta olduğu bölgelerde keşif yaparken, F-16 savaş uçaklarının olası bir sıkıntıya karşılık ‘Vur’ emri ile havalandığı belirtildi.

Genelkurmay Başkanlığı ise sınır güvenliğini sağlamak maksadıyla, sınır ötesinden gelebilecek tehditlere karşı gerekli tedbirlerin alındığını açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, Suriye tarafından Türkiye topraklarına yönelen ve zaman zaman can ile mal kaybına sebep olan atışlara karşılık verildiği ifade edildi.

Bu arada İhlas haber ajansı da, verdiği haberde, Suriye sınırları içlerinde Halk milis güçleri ile en’Nusra arasında çatışmaların artmasının ardından Türkiye ordusunun sınırlardaki askeri varlığını güçlendirdiğini bildirdi

Başa dön tuşu
Bugün 02 Ekim 2023 (23) içerik yüklenmiştir.