HaberlerİranOrtadoğu

Türkiye başbakan yardımcısı İran’a geldi

Türkiye Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Uluslararası 1. Nevruz Şenliklerine katılmak üzere İran’ın başkenti Tahran’a geldi.

Unesco tarafından uluslararası bayramlar listesine giren Nevruz şenliklerine Türkiye Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek de katılıyor.Çiçek,İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ‘ın daveti üzerine geldiği Tahran’da Nevruz kutlama törenlerine katılacak ve buradan da Şiraz’a giderek bu şehirdeki şenliklere de katılmış olacak.

İran İslam Cumhuriyeti’nin başkenti Tahran ve Şiraz’daki törenlere Irak, Azerbaycan, Afganistan, Kırgızistan, Kazakistan, Tacikistan ve Türkmenistan’dan da Cumhurbaşkanları ve temsilciler katılıyor. Bilindiği üzere Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilatı olan UNESCO, İran’ın girişimleriyle, dünyada yaklaşık 400 milyon kişi tarafından kutlanan Nevruz Bayramı dolayısıyla 21 Mart tarihini Dünya Nevruz Festivali olarak adlandırmış bulunuyor. Bu kararın ardından İran Nevruz’un geleneksel şekilde yüzyıllardır kutlandığı ülkelerin katılımıyla ilk kez, “Uluslar arası Nevruz Şenlikleri” düzenleyerek bir ilk’e imza atıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.