HaberlerIrakOrtadoğu

Türkiye dışişleri bakanı, Ayetullah Sistani ve Muktada Sadr ile görüştü

Türkiye dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu Tahran, Bağdat ve Ankara arasında üçlü ilişkilerin geliştirilmesini önemli niteledi.

Irak ziyaretinin devamında kutsal Necef kentinde Ayetullah Sistani ve Muktada Sadr ile görüştükten sonra kendisine eşlik eden Türk gazetecilere bu açıklamayı yapan Davutoğlu, İran, Türkiye ve Irak arasında üçlü ilişkileri geliştirmek Şii Sünni fitnesini önleme bakımından büyük önem arz ettiğini ve üç ülkenin ilişkilerinde ortaya çıkan bu yeni süreçten memnun olduklarını belirtti.

Iraklı yetkililerle görüşmesine de temas eden Davutoğlu, oldukça yapıcı görüşmeler gerçekleştirdiklerini, Başbakan Nuri Maliki’nin bir iki aya kadar Türkiye’yi ziyaret etmesi kararlaştırıldığını ifade etti.

Davutoğlu Irak ziyaretinin bir kaç boyutu söz konusu olduğunu, ilkin iki ülke ilişkilerinin düzeltilmesi bağlamında ciddi ilerleme kaydedildiğini ve Maliki’nin Aralık veya gelecek yılın ilk aylarında Ankara’yı ziyaret etmesi öngörüldüğünü vurguladı.

Irak’ta bütün siyasi grupların temsilcileri ile görüştüğünü kaydeden Davutoğlu, görüşmelerin ana ekseni bölgede mezhebi bir çatışmayı önlemek için nasıl bir işbirliği yapılmasından ibaret olduğunu belirtti.

Davutoğlu iki taraf arasında bazı anlaşmazlıklar söz konusu olduğunu, ancak bu anlaşmazlıkların derin olmadığını ve görüşme ile çözümlenebileceğini vurguladı.

Davutoğlu Irak ziyaretinin devamında İmam Ali (sa) ve ardından İmam Hüseyin (sa) türbelerini de ziyaret etti.

Başa dön tuşu
Bugün 04 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.