FilistinHaberlerOrtadoğu

Türkiye, Gazzeli mülteciyi sınır dışı ediyor

Ankara İdare Mahkemesi, geçtiğimiz yıl İsrail’in Gazze saldırılarında sakat kalan Filistinli mülteci İslam Asalya hakkında; katliamın yıldönümünde utanç verici bir karar aldı. Mahkeme Filistinli gencin 15 gün içerisinde Türkiye’den sınır dışı edilmesine hükmederek, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün hazırladığı raporun gerekçelerine dayanarak Filistinli sakat gencin “güvenliği tehlikeye düşürdüğü”nü ve “siyasi kriz çıkabileceği”ni iddia etti.

Emniyet’in raporunda İslam Asalya’nın bazı sözlerine dikkat çekilerek, bunların suç unsuru olduğu ve İsrail ile ilişkilerde soruna neden olabileceği belirtildi. Asalya’nın, geçtiğimiz yıl Filistin radyosunda Filistinlilere yaptığı konuşmada; “Tüm acılara rağmen mutlu olmaları gerektiği, zira şehitlerin cennete gideceği”, “vatanını savunma yolunda şehit olanları selamladığı” ve “direnişe devam edilmesi gerektiği” yönündeki sözleri suç unsuru olarak gösterildi.

Asalya ise konuyla ilgili olarak; “Terörist olduğum iddia ediliyor, Ancak ben sadece bir Müslümanım. Böyle bir kararın çıkacağını ummuyordum. Ancak Allah büyüktür. Gazze’ye gidemem. Biliyorsunuz, Gazze’ye giriş çıkış yasak. Gidersem de herhalde öldürülürüm. Bilmiyorum, belki Suriye’ye giderim veya başka bir ülke de olabilir” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (42) içerik yüklenmiştir.