HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

Türkiye halkının haklı protesto gösterileri amacından saptırılmaya çalışılıyor

Gezi parkı olayları Amerika’nın da gündemine taşınacak. Eylemin organizatörleri olduğunu iddia eden bazı kişiler, Amerika’nın iki önemli gazetesinde tam sayfa ilan yayınlamak için bağış kampanyası başlattı.

İlan da hazır ve bu hafta içinde yayınlanması bekleniyor. Ancak ilandaki bazı vurgular, eylemciler arasında sorun yarattı.

Taksim gezi parkı direnişinin organizatörleri olduğunu iddia eden bazı kişiler, ABD’nin önde gelen gazeteleri The New York Times ve Washington Post’a tam sayfa ilan vermek için kampanya başlattı. Organizatörler bu kapsamda, internet üzerinden bir bağış kampanyası düzenledi. İlanların yayınlanması için 55 bin dolar gerekiyor ancak toplanan paranın şimdiden 90 bin doları geçtiği kaydediliyor.

Türkiye’de neler oluyor başlığıyla verilecek olan ilanda, Kemalizm vurgusu da dikkat çekiyor. ‘ülke çapında bu yaşananları cesurca protesto eden halk, Atatürk’ün mirasını korumaktan gurur duymaktadır’ ifadelerine yer verilen ilan, bazı eylemcileri rahatsız etti. Metinde yer alan Kemalizm vurgusu, bazı eylemciler tarafından eylemi amacından saptırdığı şeklinde yorumlanıyor. İlandan rahatsız olan eylemcilerin bundan sonraki tavrının nasıl olacağıysa merak konusu.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.