HaberlerLatin Amerika

Türkiye halkı’nın yönetim karşıtı gösterileri Brezilya’ya ilham verdi

Brezilya’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto eden gruplar, sokakta polisle çatıştı. “Gezi”den ilham alan eylemciler, “Aşk bitti, Türkiye burada” sloganları attı. Bazı eylemciler Türk bayrakları taşıdı.

Brezilya’da toplu taşıma ücretlerine yapılan zam, ülkenin iki büyük kenti Sao Paulo ve Rio de Janerio’da binlerce gösterici tarafından protesto edildi.

Polisin biber gazı ve plastik mermi kullandığı gösterilerde 55 kişi yaralanırken, 60 kişi de gözaltına alındı.

Sao Paulo’daki gösterilerde Türk bayrakları taşıyan eylemciler, “Aşk bitti, Türkiye burada” sloganları atarak, metro ve otobüs ücretlerine yapılan yüzde 7’lik zammı protesto etti.

Toplu taşıma ücretlerine yapılan zammı protesto etmek için başlayan eylem, hükümet karşıtı gösterilere dönüştü.

Bir hafta içerisinde 4 kez sokağa inan protestoculara polisin müdahalesi sert oldu. Saldırılarda 55 kişi yaralanırken, 60 kişi de gözaltına alındı.

Dünkü gösterilerde iki gazetecinin yüzüne plastik mermi isabet ederken, iki gazetecinin de gözaltına alındığı ve daha sonra serbest bırakıldığı belirtildi.

Yaklaşık bir haftadır devam eden ve “Serbest Geçiş Hareketi” adı verilen gösterilerde, protestocular zamların enflasyona göre belirlenmesi talep ediyor.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Temmuz 2022 (19) içerik yüklenmiştir.