HaberlerİranOrtadoğu

Türkiye ile ilişkilerimiz hep kalıcı olmuştur

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmesinde İran’ın her zaman Türkiye ile kalıcı ilişkiler istediğini söyledi.

Heyetler arası müzakerelere geçilirken konuşan Ahmedinejad, İran ve Türkiye’nin güçlü, köklü kültürel değrelere ve yüksek potansiyellere sahip olduklarını belirterek, iki ülke isbirliğinin tarafların yararına olduğu kadar bölgenin de yararına olacağını ifade etti.

İki ülke ilişkilerini kalıcı ve gelişmeye müsait olarak değerlendiren Ahmedinejad, ‘’ Biz ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine hazırız ve bu doğrultuda ticari ilişkilerin 4 sene zarfında 20 milyar dolara çıkarılmasına hazırız’’ dedi.

Terörist faaliyetlerin ve uyuşturucu kaçakçılığının tüm insanlığın ve bölgenin zararına olduğunun altını çizen Ahmedinejad, İran ve Türkiye’nin bu konularda daha fazla işbirliği yapmaları gerektiğini vurguladı.

İran’ın Türkiye ile ortak işbirliği konusunda her hangi bir kısıtlamalarının olmadığını ifade eden Ahmedinejad, ‘’ Biz Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliği ve ilerlemesini kendi güvenliğimiz ve ilerlememiz olarak görüyoruz ve eminim Türkiye’de bizim güvenlik ve ilerlememizden mutluluk duymaktadır’’ dedi.

İran’ın uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadelesine değinen Ahmedinejad, halı hazırda Afganistan’da uyuşturucu madde ekiminin arttığını ve bunun insanlık ve bölge için büyük bir tehlike olduğunun altını çizdi.

Ahmedinejad iki ülke ilişkilerinin yetkililerin siyasi iradeleri doğrultuda özellikle Petrol; Doğalgaz, Enerji, Elektrik ve Ulaşım konusunda gelişmesi temennisinde bulundu.

Ahmedinejad, iki ülke bakış açılarının bölgesel ve uluslararası bir çok konuda ortak olduğunu belirterek , Irak’ın güvenlik ve toprak bütünlüğünün İran, Türkiye ve tüm bölgenin yararına olacağını ifade etti.

İran ve Türkiye’nin Irak’a komşu iki büyük ülke olarak Irak devletinin o ülke güvenliğini resen temin etmesi için yardımcı olması gerektiğini ifade eden Ahmedinejad, büyük güçlerin Irak’ın içişlerine müdahelelerine izin verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Afganistan durumuna değinen Ahmedinejad, İşgal güçlerinin o ülkedeki politikasının yalnış olduğunu belirterek, ‘’ İşgal güçleri Afgan halkını tanımamaktadır ve o ülkede yalnış davranmaktalar. Afganistan’daki durum iddia edildiğinin aksine güvenlik ve sebat yönünde ilerlememektedir’’ diye konuştu.

Bölgesel ve Uluslararası kurumlarda iki ülke işbirliğinin iyi olduğunu ifade eden Ahmedinejad, ‘’ İran ve Türkiye’nin D-8 ve ECO çerçevesinde işbirliği, ikili ilişkilerin daha da gelişmesine zemin hazırlamaktadır ve iki ülkedeki mevcut siyasi irade ile bu kurumların yükselmesini sağlayabilir’’ dedi.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, konuşmasında iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlü olduğunu belirterek, Ahmedinejad’ın ziyareti ile iki ülke arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açıldığını vurguladı.

Gül, Türkiye ve İran’ın bölgenin büyük iki ülkesi olduğunu ve yapılan işbirliğinin bölge ve her iki ülkenin yararına olacağını ifade etti.

İki ülke arasındaki derin kültürel ve tarihi değerlerin var olduğunu ifade eden Gül, iki ülke arasında ilişkilerin özellikle ekonomik yönde gelişmesi temennisinde bulundu.

Bölgedeki son duruma değinen Gül, Irak ve Afganistan’ın huzur , toprak bütünlüğü ve güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’nın Irak’taki tün guruplarla irtibatta olduğunu belirten Gül, bu ülkedeki tüm gurupların birlkte Irak’ın huzur, güven ve barışı yönünde hareket etmelerini diledi.

Terör ve uyuşturucu kaçakçılığının bölgede kökten çözüme kavuşması gerektiğni ifade eden Gül, İran- Türkiye ve Irak’ın işbirliğinin bu sorunların çözümüne yardımcı olabileceğini vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Temmuz 2021 (21) içerik yüklenmiştir.