HaberlerİranOrtadoğu

Türkiye-İran arasında din turizmi geliştirilmelidir

Kum Valisi Muhammed Hüseyin Musapur, Kum kentinin İran’ın din turizminin kalbi olduğunu ve dini değerleri koruyarak Kum kenti ile Türkiye’nin dini kentleri arasında din turizminin gelişmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’nin Tahran Büyükelçisi Ümit Yardım ile görüşen Musapur “İran ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi şu anda 10 milyar dolardır. İki ülkenin ekonomi ilişkilerinin hedefinde bu oranın 30 milyar dolara kadar yükselmesidir. Şu anda iki ülke arasında yeni bir dönemin başladığına şahit oluyoruz. İran ve Türkiye arasında iyi siyasi ilişkileri, ulaştırma, ekonomi ve kültür gibi diğer alanlarda da gelişmeli. İran’ın dış politikası, İslam ülkeleriyle ilişkilerin geliştirilmesi temeline dayanıyor. Bu doğrultuda komşu ülke Türkiye özel bir yere sahip” dedi.

Kum Valisi “Kum kenti ile Türkiye arasında otel ve yerleşim birimlerinin yapımı konusunda çok iyi iş birliği alanı var. Bu ilişkiler, çelik, otomobil, yol yapımı, doğal gaz ve Petro kimya alanlarında da gelişebilir. İki ülke arasında dostluk derneğinin kurulması İran ve Türkiye ilişkilerini daha da derinleştirebilir” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.