HaberlerİranOrtadoğu

Türkiye, İran’la ilgili arabulucuk yapmayacak

İran Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın Tahran’a yapacağı ziyaretin, İran’ın nükleer konusu bağlamında arabuluculuk yapması doğrultusunda olmadığını vurguladı.

Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki dün Tahran’da yerli ve yabancı basın ve medya mensuplarının bulunduğu basın toplantısına katılarak son gelişmeler ve muhtelif konularla ilgili soruları cevaplandırdı.

Viyana müzakerelerinin nükleer İran’ın batı tarafından tanındığı anlamını taşıyıp taşımadığına ilişkin sorduğu bir soru üzerine, Viyana müzakerelerinin daha önce bu mesele bağlamında yapılan müzakerelere göre dikkate değer oranda farklılıklar taşıdığını ifade ederek “Bugün artık, taraflarımızın hepsi, İran’ın barışçıl nükleer teknolojiye sahip olmasının bu ülkenin hakkı olduğunu açıkça dile getiriyorlar” diye vurguladı.

Mutteki bu konuda ayrıca “Viyana müzakerelerinin, Tahran reaktörünün ihtiyaç duyduğu yüzde 20’lik yakıt temini konusunda bir tarafla mutabakata varılmasıyla sonuçlanabileceğini tahmin ediyoruz” diye ilave etti.

Dışişleri Bakanı Mutteki daha sonra muhabirimizin Türkiye Başbakanı Rcep Tayyip Erdoğan’ın beklenen Tahran ziyareti ve Türk basınında bu ziyaretin Türkiye’nin İran’ın nükleer konusunda arabuluculuk yapması doğrultusunda gerçekleştirileceği şeklinde yasıtılması konusunda sorduğu bir soruyu cevplandırırken “Türkiye Başbakanının Tahran ziyareti, iki ülke yetkilileri arasında sürekli ziyaret yapılması programı esasına dayanılarak gerçekleştiriliyor. Bu tür ziyaretlerde ikili, bölgesel ve uluslararası çeşitli konuların görüşülmesi çok doğal bir şey” ifadesini kullandı.

Mutteki bu konuda ayrıca, İran’ın nükleer faaliyeti konusunun kendi normal ve yasal sürecini katetmekte olduğuna dikkat çekerek “Türkiye’nin bu meselede arabuluculuk yapması hiç söz konusu değil. Tahran’la Ankara’nın ilgi duydukları muhtelif konular var görüşülecek. Ki bunları ziyaret sonrasında açıklarız” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 09 Mayıs 2021 (20) içerik yüklenmiştir.