HaberlerOrtadoğuSuriyeTürkiye

Türkiye ordusunun Afrin’e yönelik son saldırılarında en az 19 sivil öldü

Suriye insan hakları izleme örgütü Türkiye ordusunun Afrin’e yönelik son saldırılarında en az 19 sivilin öldüğünü bildirdi.

Merkezi Londra’da bulunan sözkonusu izleme örgütü, dün yaptığı açıklamada, ölen siviller içinde iki çocuğun da olduğunu bildirirken, Suriye hükümeti de Türkiye’nin saldırılarını kınamaya devam ediyor.

SANA ajansına göre, Türkiye ordusu ile onun desteğindeki sözde Özgür Suriye Ordusu’nun Halep kırsalının kuzeyi Afrin bölgesine saldırısı devam ederken dün bir kadının saldırılarda öldüğü, geneli çocuklardan ibaret 22 sivilin yaralandığı bildirildi.

BMGK’nin Suriye’de en az 30 gün süreliğine IŞİD, Nusra Cephesi ve Kaide Örgütü tabanlı terör örgütlere karşı operasyonlar haricinde tüm çatışmaların durdurulmasını öngören 2401 sayılı kararına ihlallerini sürdüren Türkiye ordusu ve desteğindeki örgütler, Afrin bölgesinin muhtelif yerleşim alanlarını yoğun bir şekilde bombalamaya devam ediyor.

Yerel kaynaklar ise Cendires beldesinin merkezine yoğun bombardıman sonucunda şehit ve yaralı sivillere yardım etme ya da cesetleri yıkılan evlerin altından kaldırma fırsatı bulunmadığını vurguladı.

20 ocak tarihinde Türkiye ordusunun Suriye’nin kuzeyine başlattığı Zeytin Dalı harekatına tepki büyürken Suriye hükümeti, bu harekatın Suriye’nin toprak bütünlüğü ve hakimiyetini çiğnediğini bildiriyor.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Ocak 2022 (31) içerik yüklenmiştir.